Teatr amatorski przy parafii w Chełmie Śląskim

Z e-ncyklopedia

Teatr amatorski

teatr amatorski w Chełmie, lata 30.te

W pierwszej połowie XX wieku w Chełmie działało aż pięć zespołów teatralnych. Pierwszy teatr przy parafii w Chełmie Śląskim powstał dzięki Franciszkowi Synowcowi. Przedstawienia i próby odbywały się w organistówce. Aktorzy wywodzili się spośród mieszkańców, byli to przeważnie kawalerowie i panny. Po zawarciu związku małżeńskiego ich kontakty z teatrem zwykle urywały się. W przedwojennych przedstawieniach grali: Agnieszka Pyrcik, Tomasz Manecki, Józef Kalder, Józef Koziołek, Antonina Sajdok, Cecylia Limańska, Walter Kramarczyk, Agnieszka Domańska, Jan Balion, Julia Witańska. Tuż po wybuchu II wojny światowej z uwagi na represje okupanta teatr zaprzestał swojej działalności. Życie kulturalne w gminie zamarło.

Po wojnie pierwsze próby reaktywowania świeckiego amatorskiego ruchu teatralnego w Chełmie zapoczątkował Chytroszek. Po nim działalność teatralną kontynuował Franciszek Fischer. Wśród aktorów znalazły się takie nazwiska jak Paweł Gawlik, Brygida Faflok, Gustaw Jeleń (zagrał tytułową rolę w przedstawieniu Zemsta Cygana). Próby odbywały się w lokalu U Domżoła. Tam bowiem była scena wraz z dużą salą, mieszczącą ponad sto osób, oraz galeria.

W latach 1976-1977 w ramach katolickiego ruchu młodzieżowego przy chełmskiej parafii działał amatorski teatr prowadzony przez ówczesnego wikarego ks. Andrzeja Halembę. Teatr skupiał młodzież chełmską, grali w nim Barbara Koziołek, Maria Gdak, Małgorzata Mendrela, Jacek Jeleń, Ryszard Stachoń, Piotr Porwoł, Czesław Kulik i Jacek Miemczok. Próby i przedstawienia odbywały się na probostwie na tzw. organistówce.

W 1998 roku ówczesny wikary chełmski, ks. Robert Kaczmarek, reaktywował amatorski teatr parafialny. Teatr skupił młodych ludzi należących do przyparafialnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Początkowo aktorzy sami przygotowywali stroje i wykonywali dekoracje. W 1998 roku po raz pierwszy wystawili jasełka. W spektaklu oprócz aktorów: Mariana Lipki, Pawła Jochemczyka, Mateusza Stodolskiego, Patrycji Hanf, Elżbiety Nowrockiej, Marcina Nowaka, Katarzyny Pawlik i Michała Nagiego wystąpiły także żywe zwierzęta.

Dużą popularność zyskały coroczne plenerowe przedstawienia Męki Pańskiej. Po raz pierwszy spektakl został wystawiony w 1999 roku. Odtwarzany jest na ulicach Śląskiej i Owocowej, a treść przedstawienia stanowią rozważania z Pisma Świętego. W 2000 roku spektakl wystawiany był na Smutnej Górze. Stacje Drogi Krzyżowej symbolizują kamienie, które przywiezione są do Chełmu z kamieniołomu w Imielinie.

Członkowie KSM-u wraz z grupą oazową wystawili przedstawienie pt. Weronika od Chrystusowego Oblicza autorstwa ks. Roberta Kaczmarka, a także dwa spektakle z okazji Dnia Matki: Zwiastowanie oraz humoreskę Wszystko za darmo.

W 2001 roku na potrzeby przedstawienia ks. Kaczmarek napisał przy współpracy Anety Hanf i Krzysztofa Pyrcika role dla poszczególnych aktorów . Stroje wypożyczono z imielińskiego Teatru im. Komandery. Wśród aktorów znaleźli się Krzysztof Nocoń, Damian Cuber, Monika Kida, Krystian Jaronicki, Tomasz Staniczek, Patrycja Hanf, Witold Rogalski. W tym samym roku członkowie KSM-u wystawili również przedstawienie dla dzieci pt. Księżniczka na ziarnku grochu.

W 2002 roku KSM wspólnie z nowo utworzonym teatrem amatorskim, prowadzonym przez Józefa Wadasa, wystawił jasełka po śląsku. W spektaklu zagrali: Klaudia i Marek Woźniak z dziećmi, Franciszek Buła, Magda Janota, Paweł i Piotr Wisiorek, Adam Mikołajczyk, Tomasz Staniczek, Krystian Jaronicki, Krzysztof Pyrcik, Agnieszka Walusiak, Katarzyna Krzemień, Edyta Mazurkiewicz, Aneta Hanf, Piotr Pomietło oraz dzieci i młodzież z chełmskich szkół.

W roku 2003 Męka Pańska wystawiona była w dwóch częściach: pierwsze sceny przed kościołem, natomiast finał rozegrał się drugiego dnia na Smutnej Górze. W głównych rolach wystąpili: Mateusz Stodolski, Michał Adamus, Krzysztof Stachoń, Agata i Magdalena Bołdówny, Michał Nagi, Dawid Kumor, Jarosław Cyroń, Kamil Załuski, Alan Molendowski, Arnold Rogalski, Agata Buchta, Katarzyna Myalska, Szymon Penczek. Oprawą plastyczną zajmowali się Aleksander Kiszka i Michał Stolecki.

Bibliografia

Informacje Heleny Synowiec