Stowarzyszenie świętego Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej

Z e-ncyklopedia
św. Filip Nereusz

Rozpoczęło swoją działalność od prostej inicjatywy ks. Waldemara Pawlika i Oazowiczów w salce parafii Bożego Narodzenia w Halembie. Początkowo była to grupa kilkunastu dzieci z rodzin w szczególnie trudnej sytuacji. Spotkania odbywały się co sobotę, by zjeść wspólne śniadanie, odrobić lekcje, pobawić się i spędzić czas razem w miłym towarzystwie. Już po kilku miesiącach pracy stwierdzono, że tym dzieciom niezbędna jest codzienna pomoc. Postanowiono wspólnie, aby stworzyć świetlicę. Wybór patrona okazał się prosty – został nim św. Filip Nereusz, który był wrażliwy na potrzeby biednych, działał w niekonwencjonalny sposób i łączył ze sobą różne przeciwne światy. Od kwietnia 2000 roku zaczęła funkcjonować Świetlica Socjoterapeutyczna Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza w Halembie.

Pierwotnie założeniem było wspieranie dzieci z Halemby, lecz bardzo szybko zauważono, że i dzieci w innych dzielnicach Rudy Śląskiej potrzebują tej pomocy. W 2005 roku powstała kolejna świetlica w dzielnicy Ruda oraz kluby młodzieżowe w dzielnicach: Halemba, Bykowina i Ruda. Od 2006 roku również podopieczni mogli uzyskać bezpłatne porady psychologa i prawnika w ramach Poradnictwa Obywatelskiego w Stowarzyszeniu. W 2007 roku przy świetlicach rozpoczęto zajęcia grup profilaktyczno-rozwojowych dla dzieci przedszkolnych. Również od 2010 roku funkcjonuje Klubik Rodzica w Halembie. Ognisko Wychowawcze św. Jana Bosko zaczęło swoją działalność od 2011 roku.

Stowarzyszenie pomaga rodzinom w trudnych sytuacjach, udziela im pomocy, wyrównuje szanse, organizuje wiele wyjazdów wakacyjnych, rekolekcji czy imprez dla lokalnych mieszkańców. Między innymi konkursy, festyny, przeglądy twórczości. Organizuje czas wolny i aktywny wypoczynek. Prowadzi placówki wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz placówki oświatowe. Wspólnie z podopiecznymi tworzy społeczność. Wspiera rozwój duchowy oraz dzięki działalności gospodarczej pokrywa część kosztów realizowanych projektów. Promuje zatrudnienie i aktywizację zawodową osób, które nie pracują. Organizuje wolontariat i prowadzi działalność charytatywną. Przeciwdziała uzależnieniom i patologiom społecznym oraz prowadzi działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym. Podopieczni aktywnie angażują się w życie i pracę organizacji oraz inicjują zmiany w swoim środowisku. Dzieci przyjmowane są bez skierowania do Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego oraz do Grup Profilaktyczno-Rozwojowych. Udział w Klubach Młodzieżowych nie wymaga skierowania i jest dobrowolny.

Formy działalności

Kluby młodzieżowe: celem jest rozwój poprzez działanie na rzecz innych, głównie słabszych tzn. młodszych, cierpiących, niepełnosprawnych. Uczestnikami spotkań są chętni mieszkańcy Rudy Śląskiej w wieku od 13 do 20 lat, zaś wychowawcami i instruktorami są głównie pedagodzy oraz wolontariusze. Uczestnictwo w zajęciach Klubów jest nieodpłatne. Zorganizowane do tej pory inicjatywy to m.in.: akcje na rzecz Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, świąteczne w odwiedziny w DPS, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, projekty dla podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych, domów dziecka, ośrodków interwencji kryzysowej, wieczerze wigilijne, ogniska, świeczowiska, wieczory poetyckie, nocne śpiewanki, spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólne wyjścia do kina, teatru, filharmonii, na kręgle, ściankę wspinaczkową, basen, kursy fotografii, tańca współczesnego, pierwszej pomocy, samoobrony, warsztaty animacji zabawy, autoprezentacji itp.

  • Klub w Bykowinie: ul. Wita Stwosza 2, 41 – 605
  • tel. (32) 2409 156, 608 695 687
  • od poniedziałku do piątku w godz. od 16.30 do 19.30
  • Wychowawcy: Basia Smolicha, Marta Matlingiewicz i Dariusz Kowalski


  • Klub w Halembie: ul. Solidarności 21, 41 – 706
  • tel. (32) 244 56 29, 608 695 687
  • poniedziałki, środy, czwartki od 16.00 do 19.00
  • Wychowawcy: Przemysław Górczyński, Agnieszka Cieśluk


  • Klub w Rudzie: ul. Piastowska 25*, 41 – 700
  • tel. 608 695 687
  • od poniedziałku do czwartku w godzinach od 16.00 do 19.00
  • Wychowawcy: Monika Maciaszek i Iwona Żak
  • Kierownik Klubów: Dariusz Kowalski


  • Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza
  • ul. Leśna 37
  • 41-706 Ruda Śląska
  • Tel. 32/2445629
  • e-mail: biuro@nereusz.pl

Wsparcie rodzin – towarzyszenie dzieciom i ich rodzicom, poprzez:

  • Modlitwę – w intencjach rodzin modli się kapelan Stowarzyszenia - ks. Piotr , Zarząd i zaproszone przez niego osoby. Rodziny modlą się też za siebie nawzajem.
  • Anioł Stróż – Przyjaciel rodziny – proponowany rodzinie, w której potrzebne są przynoszące ukojenie relacje i więzi (wypowiedzenie wzajemnych oczekiwań, ustalenie zasad współpracy). Następnie za zgodą rodziny, zazwyczaj w jej domu odbywają się spotkania z przydzielonym „Aniołem Stróżem”.
  • Rekolekcje – organizowane przynajmniej dwa razy w roku. To trzydniowy, rodzinny wyjazd w celu odnalezienia sensu, nadziei i siły do przeżywania trudnej codzienności. Czas dzielenia się z rodzinami umiejętnościami, różnymi przedmiotami, a przede wszystkim wiarą w Boga.

Pierwsze rekolekcje zostały zorganizowane w 2011 roku w Brennej Leśnicy. Wzięło w nich udział 107 osób – rodzice i dzieci związane z placówką w Rudzie.

  • Spotkania dorosłych w ważnych sprawach – celem jest nazwanie problemu, który dotyka zgłaszającą się rodzinę (najczęściej osamotnioną) i wspólnego szukania rozwiązań. Odbywają się zazwyczaj w mieszkaniu rodziny, a uczestniczą w nich rodzice (razem lub oddzielnie) oraz osoba, którą proszą o pomoc np. wychowawca, ksiądz, psycholog i inni mogący wesprzeć rozwiązanie problemu. Spotkania te nie są terapią.
  • Pomoc materialna – organizowana dla rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej (np. brak jedzenia, opału, odzieży dla dzieci, przyborów szkolnych, pieniędzy na wykupienie recept, itp.). Stowarzyszenie poszukuje sponsorów, którzy wspierają potrzebującą rodzinę.
  • Wolontariat – angażowanie dorosłych w różne zadania w odpowiedzi na potrzeby innych rodzin (opieka nad dziećmi podczas wycieczek, przygotowanie różnych uroczystości, zakupy, remonty, sprzątanie itp.). Celem jest doświadczenie wdzięczności przez osoby pomagające i tym samym odbudowa wiary w siebie oraz zdobywanie nowych umiejętności.
  • Klub Rodzica (przy placówce w Rudzie) – umożliwia spotykanie się rodziców, daje przestrzeń do aktywnego działania i osobistego rozwoju, integracji i wspierania siebie nawzajem, a także podjęcia odpowiedzialności za życie placówki. Do tej pory w ramach klubu zorganizowano: rodzinne rekolekcje, akcję porządkowania ubrań i zabawek otrzymanych przez placówkę i ich przekazywanie osobom potrzebującym, rozmowy m.in. na tematy bycia trzeźwym alkoholikiem i radzenia sobie z głodem alkoholowym, pozostawiania w szpitalu dzieci po urodzeniu. Uczestnictwo w klubie jest dobrowolne.
  • Krąg biblijny – powstał z inicjatywy rodzin. Dwugodzinne spotkania odbywające się co dwa tygodnie w soboty lub niedziele, w domach kolejnych uczestników i w towarzystwie księdza, który tłumaczy Pismo Święte.
  • Pomoc prawna (przy placówce w Halembie) – nieodpłatna pomoc prawna udzielana w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Bibliografia

Informacje zaczerpnięto ze strony Stowarzyszenia: www.nereusz.pl (dostęp: 17.04.2016).