Stania Andrzej

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stania Andrzej (1948-), polityk

Urodził się 3 lutego 1948 w Rudzie Śląskiej. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej. Jest inżynierem górnictwa. Przez dwadzieścia pięć lat pracował w kopalni. W górnictwie przeszedł wszystkie szczeble pracy: od pracownika fizycznego pod ziemią, nadgórnika, sztygara zmianowego, potem oddziałowego, nadsztygara „na wydobyciu” po głównego inżyniera ds. BHP. Obecnie na emeryturze.

Aktywnie działał jako samorządowiec w rudzkim magistracie. Od 17 kwietnia do 24 listopada 2000 był przewodniczącym Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej. Tego dnia został powołany na stanowisko Prezydenta Miasta Ruda Śląska zastępując Edmunda Srokę. W wyborach samorządowych w 2002 roku i 2006 roku wygrał wybory powszechne. Drugą kadencję objął już po pierwszej turze wyborów zdobywając 75% głosów. Za hasło kadencji wybrał: Ruda Śląska – stąd wszędzie blisko. Podczas wyborów samorządowych w 2010 roku przegrał walkę z Grażyną Dziedzic różnicą 308 głosów. Na urzędzie prezydenta pozostawał do 5 grudnia 2010.

Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku aktywnie działa w Związku Górnośląskim. Początkowo jako członek zarządu Koła Ruda Śląska-Wirek-Bielszowice-Czarny Las. W latach 1992 – 1997 był wiceprezesem Zarządu tej organizacji przyczyniając się do prężnego rozwoju Związku. Podczas VII Kongresu Związku Górnośląskiego, który odbył się 11 grudnia 2010 został wybrany jego prezesem. Zastąpił on na tym stanowisku Józefa Buszmana – jednego z założycieli. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Od 7 marca 2018 jest przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Górnośląskiego.

Bibliografia

Opracowanie własne.