Siwiec Kunegunda

Z e-ncyklopedia

Siwiec Kunegunda (1876-1955), tercjanka karmelitańska, sługa Boża

Urodziła się 28 maja 1876 w Stryszawie, we wsi Siwcówka k. Suchej Beskidzkiej w rodzinie Jana i Wiktorii. Nie uczęszczała do szkoły, gdyż we wsi jej nie było, ale potrafiła czytać i podpisać się. Podczas misji parafialnych, które odbyły się w jej rodzinnej parafii przy kościele św. Anny w Stryszawie przeżyła nawrócenie, zerwała zaręczyny i złożyła śluby czystości. W 1897 roku wstąpiła do Apostolstwa Modlitwy Serca Jezusowego przy kościele parafialnym. Po skończonym kursie katechezy pracowała jako ludowa katechetka, przygotowując parafian do przyjęcia sakramentów. Od 1923 roku należała do Bractwa Czcicieli Dzieciątka Jezus, mieszczącego się przy klasztorze Ojców Karmelitów Bosych w Wadowicach i do III Zakonu Karmelitańskiego działającego również w tym mieście. W 1924 roku wstąpiła do Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego w Wadowicach i przyjęła imię Teresa od Dzieciątka Jezus.

Jej duchowym wzorem stała się Matka Teresa. W latach 1926-1928 na ziemi należącej do Kundusi (tak ją nazywano we wsi) powstał Zakład Naukowo-Wychowawczy i Szkoła Gospodarstwa Domowego dla dziewcząt, która przekazana została siostrom zmartwychwstankom. W tym samym roku ks. Józef Czernecki poświęcił kamień węgielny pod budowę kaplicy ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Spowiednikiem Kunegundy był ks. Stanisław Bartkowski z Pelplina, któremu Kunegunda oznajmiła, że ma widzenia Pana Jezusa i świętych. Na podstawie jej wypowiedzi z lat z 1943-1955, które wyjawiła podczas spowiedzi ks. Bartkowski sporządził blisko 100 stron maszynopisu. Zapiski te ukazały się w 1995 roku pt. Miejsce mojego Miłosierdzia i odpoczynku. W czasie wojny w 1942 r. uczyniła ofiarę ze swego życia w intencji zachowania Stryszawy przed grożącą wiosce pacyfikacją i wywózką do Auschwitz-Birkenau. Wioska ocalała, a Kunegundę dotknęła choroba. Kunegunda cierpiała na dotkliwe bóle spowodowane gruźlicą kości, które uniemożliwiły jej poruszanie się i przykuły do łóżka.

Zmarła 27 czerwca 1955. 21 grudnia 2007, w krakowskiej Kurii Metropolitalnej, zainaugurowano proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec. W dniach 23-24 maja 1998 roku, odbyła się pierwsza ogólnopolska pielgrzymka do Stryszawy i Siwcówki. Od tego czasu co roku, w przedostatnią sobotę czerwca, pielgrzymi przybywają do grobu Służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec.

W czerwcu 2007 roku zgodę na rozpoczęcie procesu wyniesienia Kunegundy Siwiec na ołtarze wydała Konferencja Episkopatu Polski, a w październiku 2011 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych z Rzymu poinformowała, że ze strony Stolicy Apostolskiej nie ma przeszkód, aby rozpocząć starania o beatyfikację świeckiej karmelitanki. W 2013 roku Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym mistyczki.

Bibliografia

I. Jańczak, Kundusia. Beskidzka mistyczka, [w:] "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 2013", Katowice 2012, s. 123-127. KAI 2014.