Rzerzucha Jerzy

Z e-ncyklopedia

Rzerzucha Jerzy (1941-1986), proboszcz w Wielopolu

Urodził się 22 kwietnia 1941 w Bykowinie w rodzinie górniczej Karola i Marii z d. Kilka. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Wirku. Egzamin dojrzałości zdał w 1959 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W roku akademickim 1959/1960 odbył kurs wstępny w Konwikcie Teologicznym w Tarnowskich Górach. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1965 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa H. Bednorza.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii NSPJ w Bykowinie. Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: NSPJ w Brzezinach Śląskich i św. Antoniego w Rybniku. Od marca 1973 roku pomagał czasowo w duszpasterstwie w parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. W czerwcu 1975 roku bp H. Bednorz polecił mu otoczenie duszpasterską opieką mieszkańców Wielopola, należącego do parafii w Rybniku. Tam też w przydrożnej kaplicy pw. MB Różańcowej ks. Rzerzucha rozpoczął odprawianie regularnych nabożeństw. Biskup mianował go ponadto rektorem tej kaplicy i zezwolił na zamieszkanie w Wielopolu.

W tym czasie ks. Rzerzucha rozpoczął starania o przeniesienie z Gierałtowic do Wielopola zabytkowego kościoła pw. św. Katarzyny. Starania te zostały uwieńczone sukcesem. W grudniu 1976 roku bp H. Bednorz poświęcił kościół na nowym miejscu. Dwa miesiące później została erygowana w Wielopolu parafia św. Katarzyny i MB Różańcowej, a ks. Rzerzucha otrzymał nominację na jej pierwszego proboszcza. W 1976 roku przystąpił do egzaminu proboszczowskiego. Napisał pracę nt. Kronika Parafii św. Katarzyny w Wielopolu. W 1979 roku został mianowany dziekanem dekanatu Rybnik-Północ. Zmarł tragicznie 19 sierpnia 1986 w Wielopolu i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Jerzego Rzerzuchy; Schematyzm 1970-1986; Skworc, Budownictwo kościołów, s. 134, 164; M. Sarapkiewicz, Rozmodlona parafia, "Tygodnik Rybnicki" 2012, nr 16, s. 14.