Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie

Z e-ncyklopedia
Kalwaria Piekary 9stacja.jpg

Pierwsze piekarskie misterium pasyjne nosiło nazwę Żywo Męka. Wystawiono je w roku 1900, czyli kilkanaście lat po powstaniu kalwarii na wzgórzu piekarskim. Po jakimś czasie, praktykę odgrywania Pasji zarzucono. Do praktyki odgrywania Pasji powrócono po 100 latach przerwy. W 2018 roku Pasja zgromadziła ok. 8 tysięcy osób. Obecnie misterium jest podzielone na trzy dni: Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek i Wielki Piątek. W 2018 roku w jego przygotowania włączyło się ok. 100 osób, w większości ludzie młodzi i członkowie Bractwa przygotowali już czwartą edycję misterium.

Rosnąca popularność Pasji zrodziła ideę utworzenia stowarzyszenia: Piekarskiego Bractwa Kalwaryjskiego. Ma ono zapewnić ciągłość w przygotowywaniu i odgrywaniu scen pasyjnych. Członkowie nowo powstałego stowarzyszenia zobowiązani są do życia w łasce uświęcającej, lektury Pisma Świętego i pogłębiania relacji z Chrystusem poprzez modlitwę, zwłaszcza praktykowanie nabożeństwa do Męki Pańskiej. Jako przebłaganie za grzechy własne i całego świata w każdy piątek odmawiają Modlitwę Pańską i Któryś za nas cierpiał rany. Przez posty, modlitwę, jałmużnę i odpusty wypraszają życie wieczne duszom czyśćcowym. Do stowarzyszenia można się włączyć na wiele sposobów: poprzez grę aktorską, pomoc techniczną, służenie talentami, zwłaszcza plastycznym, a także wsparcie duchowe i finansowe.

Szczególną troską członkowie Bractwa otaczają piekarską kalwarię. Robią wszystko, by jej duchowe i materialne dziedzictwo nie poszło w zapomnienie. Opiekują się znajdującymi się tam kaplicami. Starają się zdobyć środki na ich utrzymanie i renowację. Logo powołanego do życia 21 listopada 2017 roku Piekarskiego Bractwa Kalwaryjskiego stanowi krzyż jerozolimski, wpisany w owal został umieszczony pomiędzy wieżami piekarskiej bazyliki.

Kalwaria piekarska 1895.jpg

Bibliografia

R. Skitek, Rosną w siłę, Gość Niedzielny (Dodatek specjalny) 27 V 2018.