Patalong Jerzy

Z e-ncyklopedia

Patalong Jerzy (1933-2018), proboszcz w Istebnej

Patalong jerzy.jpg

Urodził się 6 września 1933 w Imielinie. Po ukończeniu nauki w Prywatnym Katolickim Gimnazjum Męskim im. św. Jacka w Katowicach wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 grudnia 1956 z rąk bpa Herberta Bednorza.

Po święceniach krótko pracował w parafii św. Józefa w Chorzowie, by już w styczniu 1957 roku zostać wikariuszem w Zebrzydowicach. Kolejnymi placówkami wikariuszowskimi były Jankowice Rybnickie oraz Nowy Bytom. W 1965 roku został ustanowiony administratorem parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Cieszowej, a następnie, od 1970 roku, proboszczem w Strzebiniu k. Koszęcina. 20 sierpnia 1974 został proboszczem parafii Dobrego Pasterza w Istebnej (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Dwa lata później, od 1976 roku, został dziekanem dekanatu wiślańskiego, a po reorganizacji diecezji - istebniańskiego.

Ks. Patalong podjął w Istebnej prace przy osuszeniu i wzmocnieniu fundamentów kościoła. Zlecił generalny remont wieży. Zostając rządcą parafii po wprowadzeniu reform soborowych musiał zmienić wystrój prezbiterium łącznie z przebudową ołtarza i balasek. Jednak obok prac stricte remontowo-budowlanych podjął decyzję o renowacji malowideł Jana Wałacha znajdujących się w kościele. Większość prac renowacyjnych, trwających 15 lat, wykonała Barbara Wałach. W 1996 roku w uznaniu zasług w pracy duszpasterskiej został obdarzony godnością prałata. Po przejściu na emeryturę w 2010 roku został rezydentem w istebniańskiej parafii pomagając w tamtejszym duszpasterstwie.

Zmarł 6 kwietnia 2018.

Bibliografia

GN (dodatek bielski) 2006, nr 46; [1] (dostęp 6.04.2018).