Parafia Trójcy Przenajświętszej w Palowicach

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Palowice3.jpg
Palowice1.jpg

Palowice od początku swojego istnienia były związane z Woszczycami. Po zakończeniu II wojny światowej zaczęto tutaj - początkowo nieregularnie - sprawować nabożeństwa w przydrożnej kaplicy pw. św. Jana Nepomucena. Starania o kościół jeszcze w 1969 roku rozpoczął woszczycki proboszcz ks. Ludwik Pitas. Jednak dopiero w latach 80. ubiegłego wieku wikary ks. Alfred Szkróbka uzyskał zgodę na przeniesienie do Palowic z Leszczyn drewnianego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Równocześnie zaczął tutaj organizować parafię. 14 września 1980 dokonano poświęcenia miejsca, na którym miał stanąć zabytkowy kościół.

W protokole wizytacyjnym z 1697 roku znalazła się informacja, iż leszczyński kościół w całości zbudowany był z drewna. Wewnątrz znajdowały się pojedyncze zdobienia. Motywem ściennej polichromii były tajemnice męki Chrystusa oraz Sąd Ostateczny. Ambona także była pomalowana. Strop był tabulowany i pomalowany, a podłoga wyłożona cegłami. Ławy były wykonane z drewna ciosanego. Od strony Ewangelii znajdowała się mała i ciemna zakrystia. Była także drewniana wieża z dzwonem, zaś w wieżyczce znajdowała się sygnaturka. Wokół rozciągał się cmentarz. W kościele znajdowały się trzy ołtarze. W ołtarzu głównym był umieszczony obraz przedstawiający Najświętszą Trójcę. Pozostałe dwa mniejsze były także ozdobione obrazami. Msze św. sprawowano na przenośnym ołtarzyku. W ołtarzu głównym znajdowało się rzeźbione, drewniane, pomalowane i pozłocone tabernakulum. Chrzcielnica była wykutym wewnątrz kamieniem. W kościele mieściła się także murowana krypta patronów.

Wiosną 1981 roku zaczęły się prace rozbiórkowe w Leszczynach. 18 maja 1981 grupa cieśli z Orawy rozpoczęła rekonstrukcję w Palowicach. Dwa miesiące później - 21 października 1981 - zrekonstruowany kościół poświęcił bp Herbert Bednorz. Równocześnie została erygowana parafia Trójcy Przenajświętszej, a jej proboszczem został ks. Reinhard Schittko. Po przeniesieniu kościoła do Palowic zakrystię zbudowano już w drewnianej konstrukcji zrębowej. Całość otaczają wspornikowe przydaszki, tzw. soboty. Kościół posiada wystrój renesansowy.

W Leszczynach kościół - ściany i sufit - zdobiła XVII-wieczna polichromia z motywami wici roślinnych. W Palowicach została wykonana nowa, drewniana boazeria bez zdobień. Obok kościoła wzniesiono budynek probostwa. W 1996 roku powstał parking, a rok później zbudowano stylizowaną dzwonnicę z trzema dzwonami i kapliczką szafkową. W latach 2000-2004 powstał Dom Parafialny, w którym znajduje się biblioteka, salki katechetyczne i sala gościnna z zapleczem. Obecnie parafia liczy 1312 wiernych.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Palowicach, WD 1981, nr 12, s. 299-300; R. Cop, Stosunki wyznaniowe w archiprezbiteracie gliwickim w XVII wieku, Katowice 2008, pr. mgr w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach; Dekanat Orzesze, R. Ratajczak, S. Zarzycka, Czerwionka-Leszczyny 2009, s. 47-55; S. Musiolik, Palowice. Droga do parafii, Czerwionka-Leszczyny 2000; Kościół Trójcy Przenajświętszej 1606-1981-2006, Leszczyny-Palowice 2006; A. Burda, Lubią nas nowożeńcy. Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Palowicach, GN 2004, nr 12, (dodatek katowicki), s. 28; M. Sarapkiewicz, Długa droga do własnego kościoła, "Tygodnik rybnicki" 2012, nr 11 (279), s. 16; A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s. 234-235.

Foto: strona parafialna, zezwolenie ks. Huberta Pasonia, 30.01.2010.