Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu Zdroju

Jastrzeb podw krzyza1.jpg
Jastrzeb podw krzyza2.jpg
Jastrzeb podw krzyza3.jpg

W latach 80. XX wieku parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju została rozbudowana o osiedle nr VI – Osiedle B. Chrobrego. W związku z tym faktem powstała potrzeba wybudowania w tych okolicach nowego kościoła. 30 czerwca 1982 bp H. Bednorz wydał dekret, w którym ustanowił ks. Jana Joszko - wikariusza parafii macierzystej – budowniczym nowego kościoła. Projekt architektoniczny wykonali inż. Z. Skulski i mgr inż. A. Chanek, natomiast projekt konstrukcyjny mgr inż. R. Szota. W tym samym roku powstała na miejscu przyszłego kościoła tymczasowa kaplica. Kaplicę oraz teren budowy poświęcił bp Bednorz 23 listopada 1982.

31 sierpnia 1983 zakończono wykopy pod fundamenty kościoła. 14 września 1983 bp H. Bednorz wydał dekret, w którym erygował nową parafię Podwyższenia Krzyża Świętego, a miesiąc później, 12 października ustanowił ks. Jana Joszko proboszczem tejże parafii.

Do nowej parafii poza osiedlem VI zaliczać się miały ulice: Astrów, Beskidzka, Bratków, Cieszyńska od nr 1-9 i 2-20, Goździków, Krokusów, Kusocińskiego, Leśna, Małopolska, Marusarzówny, Narcyzów, Stokrotnej i Zofiówka. Poświęcenia kościoła dokonał bp Damian Zimoń 30 kwietnia 1986.

Parafia początkowo liczyła około 10 tys. wiernych , lecz później, gdy powstała nowa parafia św. Brata Alberta to część z parafian zaczęła do niej przynależeć. Obecnie parafia liczy około 6500 wiernych. Od 2000 roku w parafii mieszkają siostry salezjanki. Prowadzą one Zespół Szkół Sióstr Salezjanek (szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące) oraz oratorium dla dzieci z całego miasta. 30 kwietnia 2016, w 30. rocznicę pobłogosławienia, kościół został poświęcony przez abpa Wiktora Skworca. Otrzymał najważniejszy przedmiot - ołtarz, w którym umieszczono relikwie świętych: Tymoteusza, męczennika i Modesty.

W kościele zwracają uwagę realistyczne postacie, pędzla prof. Adama Romaniuka - Jezus na krzyżu w prezbiterium, obrazy drogi krzyżowej i wysoko na stropie dmący w trąby aniołowie. Witraże wykonał Wiktor Ostrzołek. We wnętrzu znajduje się także wizerunek św. Barbary; rama została wyrzeźbiona z jednego bloku węgla. Z tyłu kościoła zostały wystawione na stałe relikwie - drzazga z Krzyża Świętego. Obok relikwii umieszczony jest w ramce certyfikat ich autentyczności, wystawiony w 1963 roku przez biskupa Lodi we Włoszech. W kościele wisi też kopia Całunu Turyńskiego.

Grupy parafialne

Proboszczowie

Dekret erekcji parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu Zdroju, WD 1984, nr 2, s. 62-63; Relacje o budowie i poświęceniu nowych kościołów. Jastrzębie Zdrój-parafia Podwyższenia Krzyża Św., WD 1986, nr 12, s. 30-31; Dekret erekcji parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu Zdroju, WD 1984, nr 2, s. 62-63; A. Szostek, Parafia na szóstkę. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu Zdroju, GN 2004, nr 38, (dodatek katowicki), s. 8; GN 2016, (dodatek katowicki); Gość Niedzielny, 11 września 2022, nr 36/1586, Archidiecezja katowicka, s. VI-VII