Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach

Z e-ncyklopedia
Golkowice3 1.jpg
Golkowice1.jpg

Historia

Gołkowice leżą w południowej części ziemi wodzisławskiej, nad dwoma rzekami: Piotrówką i Szotkówką - dopływami Olzy. Nie ma dokładnej daty co do powstania wsi. Wiadomo, że istniała ona już w pierwszej połowie XIII wieku. W nazwie Gołkowice kryje się imię osobowe Gołek, które może być podstawą słowa "goły", a co może znaczyć chudopachołek, ubogi albo, w dosłownym tego słowa znaczeniu, gołobrody - bez zarostu twarzy.

Kościół i parafia

Książę Władysław zbudował tutaj kaplicę zamkową pod wezwaniem św. Michała Archanioła, gdzie odbywały się nabożeństwa dla rezydującego w Gołkowicach księcia i jego dworu. W XVII wieku kaplica ta była już w ruinie, więc w 1687 roku zbudowano nową kaplicę pw. św. Matki Anny. W latach 70. XIX wieku kościółek ten był już bardzo zniszczony. Nie było możliwości jego naprawy, a protestant Petsch, ówczesny właściciel Gołkowic, nie był zainteresowany jego renowacją. Jednak wysiłkiem proboszcza godowskiego ks. Antoniego Abendrotha, do którego parafii należał kościół gołkowicki, zabrano się do remontu. Jednak obelkowanie kościoła było już tak spróchniałe, że rozpadło się całkowicie i kościół runął. Tak też postanowiono go odbudować. Przy całej tej inwestycji bardzo pomógł siodłak z Gołkowic - Józef Grzonka. Na początku postawiono wieżę, którą pozyskano z rozbieranego wówczas kościoła pw. św. Anny w Pruchnej. Jako że nie było funduszy na aż tak wielką inwestycję, jaką jest budowa kościoła, przeprowadzono zbiórkę, dzięki której uzyskano 6 tysięcy marek (2 tys. z biskupiej kolekty i 4 tys. z dobrowolnych datków ludzi). W 1878 roku powstał tu drewniany kościół, będący do 1957 roku filią kościoła godowskiego. Wierni Gołkowic starali się o to, żeby ich kościołowi przyznano samodzielnego duszpasterza. Tak też się stało i 10 kwietnia 1955 zamieszkał w Gołkowicach dotychczasowy wikary z Godowa - ks. Izydor Myśliwiec. Dwa lata później, 1 grudnia 1957 bp Stanisław Adamski ustanowił z Gołkowic samodzielną stację duszpasterską. Proboszczem został dotychczasowy ekspozyt - ks. Izydor Myśliwiec.

W 1981 roku z części Gołkowic została wydzielona parafia Skrbeńsko. Parafia w Gołkowicach została erygowana 11 kwietnia 1985. W tym samym roku przystąpiono do budowy nowego kościoła, którego projekt przygotował architekt Michał Kuczmiński. Gotowy kościół został konsekrowany 15 listopada 1986. Ponieważ nowy kościół otrzymał tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego, dlatego obecne wezwanie parafii ma podwójny tytuł. Wiosną 1987 roku rozpoczęto budowę salek katechetycznych. Ich poświęcenie odbyło się 18 września 1988. W 1996 roku sprowadzono do kościoła organy, które dotychczas były używane w kościele pw. św. Cecylii w Düsseldorfie. W Gołkowicach, oprócz katolików, mieszka też wielu ewangelików. Mają tu oni swój kościół, który został wybudowany w 1909 roku.

Kaplice

  • Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej na Żabkowie (wcześniej miała wezwanie św. Jana Nepomucena)
  • Kaplica III Upadku Pana Jezusa na skrzyżowaniu ulic Cmentarnej i Jana III Sobieskiego
  • Kapliczka św. Jana Nepomucena przy ul. 1 Maja (niedaleko kościoła pw. św. Anny)

Proboszczowie

Bibliografia

S. Knura, Monografia parafii Gołkowice, Katowice 1988, mps Biblioteka WTL UŚ; Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz. 2, s. 130-131; Schematyzm 1993; P. Porwoł, Kościół drewniany pw. św. Anny w Gołkowicach, Wodzisław Śląski 2004; D. Taruc, Dzieje miejscowości i parafii Gołkowice do 1939 roku, pr. mgr Częstochowa 1998; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, 1. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 133; Dekret erekcji kuracji pod wezwaniem św. Anny w Gołkowicach, WD 1957, nr 11-12, s. 184; Dekret ustalający wezwanie parafii Gołkowice, WD 1978, nr 11, s. 50; Relacje o budowie i poświęceniu nowych kościołów. Gołkowice, red. W. S., WD 1986, nr 12, s. 36-37; A. Burda-Szostek, W samą porę. Remont kościoła w Gołkowicach, GN 2010, nr 39, (dodatek katowicki), s. 8.