Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach Dolnych

Z e-ncyklopedia
Laziska Niep NMP2.jpg
Laziska Niep NMP.jpg

Korzenie parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny związane są z legendą głoszącą, że ówczesny kościół powstał w pobliżu ruin starego, drewnianego kościółka, który to miała pochłonąć ziemia. Na miejscu pochłoniętego kościółka wybudowano pomnik św. Jana Chrzciciela, który został zniszczony przez hitlerowców. Po wojnie zbudowano nowy pomnik, tym razem św. Jana Ewangelisty i to właśnie w tym miejscu 24 czerwca każdego roku odbywa się modlitwa w intencji miasta. Mieszkańcy Łazisk Dolnych od 1957 roku mogli gromadzić się na Mszy w pierwszej, przerobionej ze stolarni kaplicy przy ul. Górniczej. Właścicielem stolarni był Malcharek. Następnie w 1965 roku kaplicę przeniesiono do domu przy ul. Pukocza 8. To właśnie w tym domu mieszkańcy uczestniczyli we mszach św. przez prawie 40 lat.

15 marca 1981 bp Herbert Bednorz ustanowił parafię Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach Dolnych. Teren nowo erygowanej parafii został wyłączony z parafii św. Wojciecha w Mikołowie. 13 maja 1988 po prawie 6-letnich staraniach parafia otrzymała zezwolenie na budowę kościoła, salek i probostwa. Opracowaniem projektu zajął się inż. Antoni Czernow, natomiast konstrukcją kościoła inż. Joachim Krupa. Budowa kościoła przebiegała sprawnie i szybko dzięki hojności parafian, a zwłaszcza emerytowanych górników. W 1990 roku oddano do użytku probostwo, a w 1997 roku abp Damian Zimoń poświęcił kościół.

Parafia w Łaziskach Dolnych liczy około 1550 mieszkańców, z czego 1520 to katolicy. Większość parafian to ludzie starsi. Na msze niedzielne przychodzi 75 procent zobowiązanych (stan na 2005 rok).

W parafii funkcjonuje wiele grup, m.in. chór o nazwie Echo, którego początki datuje się na 1918 rok. Prężną grupę stanowi Apostolstwo Dobrej Śmierci, a także grupa ministrantów i Dzieci Maryi.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach Dolnych, WD 1981, nr 6, s. 140-141; M. Rzepka, Najmniejsza cząstka Łazisk, GN 2005, nr 1, (dodatek katowicki), s. 8.