Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Panna Maria

Z e-ncyklopedia

Panna Maria, to miejscowość położona w hrabstwie Karnes, w stanie Teksas, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Uznawana jest za najstarszą stałą, polską osadę. Została założona przez ks. Leopolda Moczygembę i śląskich osadników (głównie z Płużnicy Wielkiej, skąd pochodził ks. Leopold) w grudniu 1854 roku. Początkowe lata dla osady nie były łatwe ze względu na panujący tu klimat, tak odmienny od panującego na Śląsku. Osadników nękały różne choroby oraz ataki przestępców i Indian. Ziemię pod osadę ksiądz Moczygemba kupił od Irlandczyka John’a Twohig’a po zawyżonej cenie. Pomimo początkowych trudności miejscowość rozwijała się, co zaowocowało powstaniem pierwszej polskiej szkoły na kontynencie amerykańskim. Szkoła im. św. Józefa została założona w 1868 roku i służyła aż do 1989 roku. Dziś w jej budynku mieści się siedziba Muzeum Towarzystwa Historycznego.

Historia parafii i kościoła

Pierwszą mszę odprawiono pod wielkim dębem w Wigilię Uroczystości Narodzenia Pańskiego 1854 roku. W następnym roku, w pobliżu tego miejsca rozpoczęto budowę pierwszego kościoła, który został oddany do użytku we wrześniu 1856 roku (choć źródła w tej kwestii nie są zgodne). Do jego ukończenia miejscem odprawiania mszy świętych była szopa zbudowana przez meksykańskich chłopów. Parafia jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w związku z ogłoszeniem takiego dogmatu w roku przybycia pierwszych osadników do Stanów Zjednoczonych. Pierwszy kościół służył miejscowej ludności, mimo swej słabej konstrukcji, do 1875 roku. Wtedy to trafiony piorunem spłonął w pożarze. Jego stan nie pozwalał na odbudowę, w związku z czym rozebrano go i w ciągu dwóch lat postawiono obecny kościół. W 1935 roku, parafię odwiedził bp Józef Gawlina i on to przekazał do Rzymu informację o potrzebie rozwoju parafii. Dlatego też w 1937 roku powiększono kościół, a w oknach wstawiono witraże przedstawiające świętych. W takim stanie kościół istnieje do dziś.

Kościół jest jednonawowy, posiada trzy drewniane ołtarze: główny i dwa boczne. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Niepokalanej Maryi Panny oraz figury Serca Maryi i św. Franciszka. Po jego bokach znajdują się figury Serca Pana Jezusa i św. Józefa. Ołtarze boczne są poświęcone św. Annie i MB Częstochowskiej. W pierwszym wystawiono figurę św. Anny Samotrzeciej, replikę figury z Góry Świętej Anny. Rzeźbę tę podarował abp A. Nossol. W tym drugim widoczna jest mozaika wykonana przez polskiego artystę Jana E. Krantza, podarowana przez prezydenta USA Lyndona B. Johnsona z okazji 1000-lecia chrztu Polski. Na suficie widoczne są malowidła przedstawiające m.in. symbole eucharystyczne. Ważnym elementem wystroju kościoła jest obraz św. Stanisława biskupa, przywieziony z Polski w 1858 roku.

Bibliografia

[1]; [2]; [3]; [4].