Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rogoźnej

Z e-ncyklopedia

Historia

Wioska Rogoźna była znana już w 1305 roku, gdyż wtedy to jej mieszkańcy złożyli daninę na biskupstwo we Wrocławiu. Od początku wieś ta przynależała do parafii w Boguszowicach Starych koło Rybnika. W 1717 roku na terenie wioski wzniesiono małą kapliczkę, którą najczęściej jednak mimo przynależności wioski do parafii św. Wawrzyńca w Boguszowicach obsługiwali księża z pobliskich Żor. Skutkiem tego w latach 1920-1925 mieszkańcy Rogoźnej wraz z proboszczem boguszowickim ks. Janitzkiem złożyli prośby najpierw w Kurii Wrocławskiej, a później w Administraturze Apostolskiej w Katowicach o odłączenie wiosek Folwarki, Rogoźna i Wygoda od parafii boguszowickiej i przyłączenie ich do położonej znacznie bliżej parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach. Sprawę tę rozwiązał ostatecznie bp August Hlond, który dekretem z 2 grudnia 1925 przyłączył powyższe wioski do parafii żorskiej.

Rogozna zewnatrz.jpg
Rogozna wnetrze.jpg

W okresie wojennym z powodu łapanek i godziny policyjnej mieszkańcy na nabożeństwa udawali się do Żor, Boguszowic i Świerklan, aby nie gromadzić się przed małą kapliczką, bo ułatwiało to okupantowi w dużym stopniu kontrolę uczestnictwa w nabożeństwach oraz wymierzanie grzywien.

Duszpasterstwo przy kapliczce

Po wojnie ponownie rozpoczęto odprawianie Mszy św. i nabożeństw w kapliczce z 1717 roku. W 1955 roku kapliczka ta uległa znacznemu zniszczeniu wskutek remontu szosy. Postanowiono na jej miejscu wybudować nową kaplicę, tym razem większą o wymiarach 7 x 5 m. Usytuowano ją przy głównej drodze łączącej Żory i Wodzisław Śl. Prace budowlane zakończyły się w 1957 roku. 19 września 1957 kaplicę poświęcił proboszcz z Żor ks. Adam Bieżanowski. Kaplica otrzymała wezwanie św. Jana Nepomucena.

Dekretem bpa katowickiego w październiku 1961 roku ks. Franciszek Król został mianowany wikarym w parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach z przeznaczeniem na rektora kaplicy w Rogoźnej. Od tego momentu w kaplicy św. Jana Nepomucena zaczęto odprawiać codziennie Msze św. dla mieszkańców. W 1966 roku ks. Król razem z mieszkańcami rozpoczął budowę budynku gospodarczego z zamiarem przekształcenia go w kaplicę, w razie gdyby władze nakazały zamknięcie dotychczasowej kaplicy usytuowanej przy głównej drodze. Niestety ze względu na naciski ze strony Wydziału Budownictwa i Urzędu do Spraw Wyznań rozebrano ów budynek, po którym zostały tylko ławy. Losy kaplicy św. Jana Nepomucena znów zaczęły się ważyć w 1970 roku, kiedy to realna stała się groźba jej zamknięcia i rozebrania z powodu remontu i poszerzania drogi wiodącej z Żor do Wodzisławia Śl. Na szczęście kaplica przetrwała aż do dnia dzisiejszego.

Budowa kościoła

25 czerwca 1971 otrzymano pozwolenie na wybudowanie w Rogoźnej kościoła, uwzględnienie w planie budownictwa sakralnego na rok 1972. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach wyraziło zgodę na budowę kościoła. Budowę prowadził ówczesny rektor kaplicy ks. Król. Projekt kościoła parafialnego opracował inż. Leszek Studnicki, zaś jego konstruktorem był inż. Jan Kreis. Za zaprojektowanie wystroju nowego kościoła odpowiedzialni byli Łukasz Karwowski oraz Zofia i Bolesław Szpechtowie. 25 czerwca 1972 został położony kamień węgielny pod przyszły kościół. Kościół został poświęcony 16 grudnia 1973 przez bpa H. Bednorza.

Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rogoźnej erygowano 10 kwietnia 1977. Została ona włączona do dekanatu Żory, zaś ks. Król został mianowany jej pierwszym proboszczem. 12 grudnia 1993 abp Damian Zimoń konsekrował kościół w Rogoźnej. Kronika parafialna jest prowadzona od 1957 roku. Obecnie parafia liczy około 1900 wiernych. W parafii działają grupy: Legion Maryi, Dzieci Maryi, Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Krąg Biblijny oraz Ministranci. Na terenie parafii działa także świetlica.

Proboszczowie

Bibliografia

D. Zimoń, Dekret o zmianie granic między parafią śś. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach a parafią NMP Matki Kościoła w Rogoźnej, WA 2005, nr 9, s. 416-417; J. Korduła, Rozwój i kształtowanie się parafii NSPJ w Boguszowicach w latach 1925-1975, pr mgr, Kraków 1977, Biblioteka WTL UŚ; M. Kula, Boguszowice, Czerwionka–Leszczyny 2008; Katalog Diecezji Katowickiej, Katowice 2005 i 2009; Dekret erekcji parafii przy kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Żorach-Rogoźnej, WD 1977, nr 7-8, s. 200-201; A. Burda-Szostek, Parafia złotych rączek. Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rogoźnej, GN 2007, nr 40, (dodatek katowicki), s. 14-15; ww.rogozna.strefa.pl/viewpage.php?page_id=41.