Parafia Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Orzechu

Z e-ncyklopedia

Orzech został wspomniany już w XIII stuleciu w dokumencie biskupa krakowskiego Pawła, wydanym 4 października 1277, kiedy to powstała Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu . Wtedy postanowiono by Orzech odłączyć od parafii św. Małgorzaty w Bytomiu i przyłączyć do nowo powstałej w Kamieniu. Taki stan utrzymywał się do powstania parafii św. Wojciecha w Radzionkowie. Odtąd wierni z Orzecha przez 645 lat uczęszczali do parafii radzionkowskiej. Pierwszym właścicielem Orzecha był książę bytomski Kazimierz, a w 1307 roku posiadłość nabył Piotr z Panowa. Następnie stała się ona własnością hr. Henckel von Donnersmarcka.

Kościół i parafia

Orzechowianie pragnęli posiadać własny kościół. Wyrazem ich dążeń było wybudowanie kaplicy św. Jana Nepomucena. 2 lutego 1971 proboszcz radzionkowski - ks. Teofil Szczerbowski - odprawił pierwszą Mszę św. w przystosowanym do tego celu domu gospodarczym. Ks. Józef Gruszka przebudował budynek, przygotowując go do celów liturgicznych. 22 marca 1981 Orzech stał się samodzielną parafią. Ks. Jan Tomiczek postarał się o zezwolenie na budowę w Orzechu nowego kościoła, które otrzymał 15 sierpnia 1983. Projektantem kościoła został Rudolf Fojcik z Pszowa. 18 listopada 1984 bp Herbert Bednorz uroczyście poświęcił nowy kościół. Wystrój wnętrza zaprojektował Zygmunt Brachmański. Na wieży zostały umocowane nowe dzwony. W 1991 roku parafia wzbogaciła się o cmentarz.

Proboszczowie

Bibliografia

H. Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 128–132; Rocznik Diecezji Gliwickiej 2002, s. 523.