Parafia Miłosierdzia Bożego w Tychach

Parafia Miłosierdzia Bożego swoimi początkami odwołuje się do parafii św. Marii Magdaleny w Tychach, gdyż na terenach wyłączonych spod tej parafii została utworzona ta nowa parafia.

Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny - ks. Teofil Grzesica rozpoczął starania o pozyskanie ziem pod budowę małego obiektu sakralnego oraz oratorium seniora na osiedlu „A", które zostały zabrane parafii w latach 50. XX wieku. Były to parcele przy ul. Wojska Polskiego. 22 kwietnia 1998 uchwałą Rady Miejskiej wydano decyzję zatwierdzającą przyznanie tegoż gruntu pod budowę oratorium seniora i kaplicy mszalnej.

Abp D. Zimoń zlecił budowniczemu ks. Józefowi Sołtysowi budowę ośrodka charytatywnego z niewielkim kościołem. Koncepcja wybudowania ośrodka i kościoła była poparta przeprowadzonym wcześniej sondażem wśród mieszkańców tych rejonów - ok. 1200 osób przyjęło projekt z zadowoleniem (większość mieszkańców tego osiedla stanowią ludzie w podeszłym wieku).

14 lutego 2000 ks. J. Sołtys wraz z ks. prob. Teofilem Grzesicą poprosili władze miasta o zmianę lokalizacji oratorium i kaplicy mszalnej z ul. Wojska Polskiego, na teren przylegający do ul. Gen. Andersa, ze względu na godniejsze miejsce dla obiektu sakralnego i architektoniczne miasta. Po rozpatrzeniu prośby zgodzono się na zmianę lokalizacji. Zmiana była poparta ekspertyzą ekologiczną i była zgodna z prawem. Pomimo protestów niektórych ugrupowań walczących o ochronę środowiska oraz sprzeciwu niektórych radnych w mieście Tychy przystąpiono do budowy kościoła. Plac budowy oraz krzyż, który stanął na tym placu został poświęcony przez bp. Stefana Cichego. Pierwsza na tym terenie stanęła kaplica Miłosierdzia Bożego, a następnie został wybudowany kościół, z wmurowanym kamieniem węgielnym poświęconym przez papieża Jana Pawła II w Krakowie - 18 sierpnia 2002 podczas VIII pielgrzymki do Polski. Projekt kościoła i otoczenia jest dziełem inż. Leonarda Pióreckiego i Grzegorza Ratajskiego.

3 marca 2002 abp Damian Zimoń wyznaczył 10 parafii patronackich dla budowy kościoła parafii Miłosierdzia Bożego. Parafia została erygowana dekretem abp. D. Zimonia 15 sierpnia 2005.

12 listopada 2016 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc pobłogosławił trzy nowe dzwony, które zawisły na dzwonnicy kościoła: Miłosierdzie (800 kg), Św. Jan Paweł II (500 kg) - jest ofiarowany parafii przez metropolitę katowickiego i Św. Faustyna (260 kg).

28 kwietnia 2019 abp Wiktor Skworc pobłogosławił nowe organy, pochodzące z krakowskiej Akademii Muzycznej. Czternastogłosowy instrument wybudował Henryk Jan Botor, wykładowca krakowskiej uczelni i organista w tyskiej parafii św. Marii Magdaleny. Jest on autorem koncepcji architektonicznej całego instrumentu i on także własnoręcznie namalował anioły zdobiące prospekt instrumentu.

Do parafii należy 4105 wiernych. Przy parafii działają następujące grupy: Dzieci Maryi - utworzone w 2003 roku; Żywy Różaniec, Legion Maryi.

Proboszczowie

D. Zimoń, Dekret erygowania Parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach, WA 2005, nr 7-8, s. 371-373; Kronika parafialna Parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach 2005 roku; Ł. Stawarz, Parafialne źródła historyczne do dziejów duszpasterstwa w dekanacie Tychy Stare, Katowice 2008; J. Sołtys, Historia budowy kościoła Miłosierdzia Bożego w Tychach, WA 2013, nr 2, s. 100-101; Gość Niedzielny (katowicki), dostęp 13.11.2016.