Parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Orłowcu

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orlowiec1.jpg
Orlowiec2.jpg

Osiedle Orłowiec jest częścią Rydułtów oddaloną o około 2 km od kościoła pw. św. Jerzego w Rydułtowach i kościoła pw. św. Jacka w Radoszowach. Podobna odległość dzieli mieszkańców od kościoła w Czernicy. Mieszkańcy Orłowca już w latach 60-tych zabiegali o budowę kościoła na swym osiedlu. Pierwsze starania o budowę kościoła czynił ks. Wojciech Urban. Miał zamiar zdobyć teren pod nowy kościół w obszarze osiedla na pobliskim wzgórzu. Staraniem ks. Alojzego Klona udało się nabyć w 1976 roku teren w okolicy ulicy Piecowskiej. Nową parafię wyodrębniono z części Rydułtów, Radoszów i Czernicy. Na parafię składają się trzy osiedla - tzw. blokowiska - u zbiegu ulic Ligonia i Mickiewicza oraz przy ulicy Raciborskiej oraz Orłowiec i zbiorowisko domków jednorodzinnych na wzgórzu wraz z wcześniejszą zabudową. W 1976 roku ks. Bolesław Szyszka został mianowany budowniczym nowego kościoła na Orłowcu.

Kościół

3 maja 1978 parafia uzyskała zezwolenie władz państwowych na budowę kościoła. Samo zezwolenie opiewało na przeniesienie dawniejszego kościoła z Czernicy. W 1979 roku bp Herbert Bednorz mianował ks. Bolesława Szyszkę rektorem tej placówki. 18 listopada 1979 wmurowano kamień węgielny rozpoczynając tym samym budowę kościoła. Kamień węgielny pod nowy kościół poświęcił papież Jan Paweł II 6 czerwca 1979 w Częstochowie podczas pielgrzymki do Polski. Po erygowaniu w 1980 roku parafii ks. Bolesław Szyszka otrzymał nominację na jej proboszcza. Gdy budowa kościoła była znacznie zaawansowana przystąpiono do budowy probostwa. Od tego momentu budowa obu obiektów odbywała się równocześnie. Od stycznia 1980 roku rozpoczęto prowadzenie ksiąg metrykalnych. Kościół został poświęcony 7 listopada 1982.

Z parafii wyszło 9 powołań kapłańskich, a do zgromadzeń zakonnych zgłosiły akces dwie parafianki. W parafii działają stowarzyszenia i ruchy kościelne: ministranci; Dzieci Maryi; Żywy Różaniec; Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży; Lektorzy i Kantorzy; Parafialny zespół charytatywny; Chór „Lira”; Rodzina Radia Maryja.

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu, WD 1981, nr 1, s. 24-25; [Ba], Historia, [on-line], Strona internetowa parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu, 2007, dostępna w Internecie: [ww.orłowiec.katowice.opoka.org.pl/index.php9id=6].