Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej

Z e-ncyklopedia
Turza1.jpg
Turza2.jpg

Do chwili wybudowania kościoła, mieszkańcy Turzy uczęszczali do kościoła w parafii w Jedłowniku, której od 1929 roku duszpasterzował ks. Alfons Januszewicz. Inicjatywa budowy kościoła po zakończeniu okupacji wyszła od mieszkańców Turzy.

Budowy kościoła podjął się ks. Ewald Kasperczyk, wikary z Wodzisławia. 12 maja 1947 zostało zapowiedziane pierwsze nabożeństwo majowe, a prowadzący je ks. Kasperczyk postanowił zaproponować Turzanom Matkę Boską Fatimską jako patronkę. Nazajutrz (13 czerwca) pojawiła się na placu budowy figurka Matki Boskiej Fatimskiej. Umieszczono ją w dolnej kapliczce. 1 sierpnia 1947 władze powiatowe nakazały powstrzymać prace. 13 października 1948 parafianie zebrali się w kościele, aby powitać obraz Matki Bożej Fatimskiej, który namalował Franciszek Worek z Rupienki spod Kamesznicy. Po półtorarocznej pracy budowla była gotowa. W listopadzie 1948 roku bp Stanisław Adamski konsekrował budynek sakralny, w którym zawisł obraz z wizerunkiem patronki. Uczczono w ten sposób 30-lecie objawień fatimskich.

Niebawem do Turzy rozpoczął się ruch pielgrzymkowy. W 1957 roku przybyły pielgrzymki z 223 parafii. W pobliżu kościoła stanęła Droga Krzyżowa. Ruch pielgrzymkowy i wielki rozgłos wokół rodzącego się sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zaniepokoił władze państwowe, zwłaszcza wezwanie kościoła. Gdy nie udało się w 1947 roku przerwać budowy kościoła, zaczęły się liczne dokuczliwe szykany wobec ks. Ewalda Kasperczyka. Po październikowej odwilży w 1956 roku ks. Ewald Kasperczyk powrócił do Jedłownika i Turzy.

29 sierpnia 1959 do parafii przywieziono oryginalną figurkę z Fatimy i od tego roku rozpoczęła się peregrynacja figurki Matki Bożej Fatimskiej po kościołach diecezji katowickiej i opolskiej. W 1975 roku kościół w Turzy został oficjalnie uznany za sanktuarium Maryjne. Trzy lata później powstała tradycja organizowania w sanktuarium Nocy Pokuty (w nocy z 29 na 30 dzień miesiąca, dla uczczenia objawień maryjnych w Syrakuzach z 1953 roku). W 1979 roku figura Matki Bożej Fatimskiej, pobłogosławiona przez papieża, przybyła do Warszawy i znalazła się na ołtarzu konsekrowanego przez prymasa Wyszyńskiego nowego kościoła pw. Matki Bożej Królowej Świata. 13 czerwca 2004 nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk ukoronował obraz Matki Bożej koroną papieską.

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej, WD 1981, nr 1, s. 32-33; G. Nowiński, Turza Śląska Fatima, Bytom 1998; J. Pawlik, Miejsca pątnicze w diecezji katowickiej, NPrz. 44 (1975), s. 177; A. Burda, Koronujemy Matkę Bożą, GN 2004 nr 23, (dodatek katowicki), s. 23.