Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Zawiści
Zawiść od początku swego istnienia należała do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach. Mieszkańcy Zawiści w 1924 roku wystosowali do władz kościelnych pismo o przeniesienie do parafii orzeskiej. Prośbę swą motywowali dużą odległością od kościoła w Woszczycach. Ze względu na zbyt małą powierzchnię kościoła pw. św. Wawrzyńca w Orzeszu kuria nie wyraziła zgody na taką translokację.
Gdy w 1930 roku powstał drugi kościół w Orzeszu pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wówczas już bez przeszkód nastąpiło (31 października 1931) przyłączenie Zawiści do parafii w Orzeszu. Z inicjatywy proboszcza ks. Władysława Wojciecha z Orzesza rozpoczęto w latach 50. i 60. XX wieku starania o utworzenie samodzielnej parafii w Zawiści. W 1979 roku w domu Danieli Witek utworzono punkt katechetyczny, a dwa lata później, 30 sierpnia 1981 postawiono murowany barak, który został zaadaptowany na potrzeby duszpasterskie. Teren pod kościół tymczasowy przekazała parafianka Elfryda Stachuła. W 1982 roku uznano budynek za obiekt sakralny. 21 sierpnia 1982 erygowano parafię Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a jej administratorem został ks. Jan Grzegorzek . W 1978 roku utworzono cmentarz. Na początku lat 90. XX wieku zakupiono teren pod budowę nowego kościoła. Prace budowlane rozpoczęto od postawienia nowej dzwonnicy (1994-1997), według projektu Wojciecha Klasy. Architektem kościoła został Grzegorz Ratajski, konstruktorem Eryk Dyla. W budowę angażowali się parafianie, szczególnie Stanisław Juranek i Roman Ignacy. W 2006 roku rozpoczęto budowę domu katechetycznego i kaplicy pogrzebowej. Kościół poświęcono w 2009 roku. Projektantem wystroju kościoła był Piotr Kłosek ze Szczyrku. W głównym ołtarzu znajduje się wizerunek św. Jana Chrzciciela. Obok - prawdopodobnie jedyna na świecie - rzeźba bł. Marii Luizy Merkert, założycielki zgromadzenia elżbietanek. Parafia posiada także jej relikwie. W kościele zwraca także uwagę tryptyk Miłosierdzia Bożego. Parafia liczy obecnie 1700 wiernych, ale działa tu wiele grup parafialnych: Parafialny Zespół Caritas, ministranci, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Akcja Katolicka, Parafialna Rada Duszpasterska, 15 róż różańcowych, w tym dwie męskie, schola dorosłych, założona przez Monikę Kopińską z Domowego Kościoła. Z Zawiści pochodzą księża: Dariusz Grodoń, proboszcz w Suszcu i Łukasz Budniok, wikary w Leszczynach; ks. Jacek Kocur jest proboszczem we Lwowie, a ks. Piotr Michalski, misjonarz Świętej Rodziny, od 30 lat pracuje w Papui-Nowej Gwinei. W Zawiści znajduje się geograficzny środek Archidiecezji Katowickiej.
Kapliczki i krzyże przydrożne
Proboszczowie
- ks. Jan Grzegorzek administrator (1982-2000)
- ks. Edward Kopka administrator (2000-2001), proboszcz (2001-nadal)
Bibliografia
Dekret erekcji parafii pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Orzeszu-Zawiści, WD 1982, nr 8, s. 283-284; Dekanat Orzesze, red. R. Ratajczak, S. Zarzycka, Czerwionka-Leszczyny 2009, s. 77-85; Katalog Archidiecezji Katowickiej, 2007; Gość Niedzielny, 26 marca 2023, nr 12/1614, Archidiecezja katowicka, s.VI-VII
|