Parafia Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim

Z e-ncyklopedia
Wodzislaw ducha1.jpg
Wodzislaw ducha2.jpg

Historia

Wodzisław Śląski to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Jest położone w jego południowej części. Miasto zostało założone przez księcia opolsko-raciborskiego Włodzisława ok. 1257 roku. Książę Włodzisław otoczył miasto wielką troską na co wskazuje rozbudowany rynek oraz obwarowanie miasta. Także nazwa miasta została nazwana od imienia księcia. Około 1287 roku w Wodzisławiu wybuchł pożar, który spowodował zniszczenie większej części miasta. Miasto odbudowano prawdopodobnie w 1299 roku. Mieszkańcy Wodzisławia żyli głównie z rzemiosła oraz w mniejszym stopniu z rolnictwa i hodowli ryb. Przez wszystkie te lata do dnia dzisiejszego Wodzisław został kilka razy spalony oraz mieszkańców nie omijały różnego rodzaju klęski. Jednak za każdym razem mieszkańcy stawali na wysokości zadania i wspólnymi siłami odbudowywali swoje miasto. W czasach II wojny światowej, 26 marca 1945, przez Wodzisław przeszedł marsz śmierci z obozów w Auschwitz i Birkenau. Wodzisław został wyzwolony przez odziały armii sowieckiej. Przełom lat 50. i 60. to przede wszystkim rozwój miasta. Wodzisław stał się miastem górniczym, a dobrze prosperujące kopalnie na osiedlu Jedłownik oraz kopalnia 1 Maja, spowodowały, że mieszkańców Wodzisławia przybywało. W rejonach kopalń zaczęły powstawać nowe osiedla. Obecnie miasto zamieszkuje ok. 50 tys. mieszkańców.

Budowa kościoła

26 sierpnia 1997 ks. Ireneusz Tosta otrzymał dekret na wikariusza do parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wilchwach oraz został wydelegowany do wybudowania nowego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Pierwsza msza święta została odprawiona w uroczystość Bożego Ciała 11 czerwca 1998 na pustym jeszcze terenie budowy. Mszy św. przewodniczył budowniczy kościoła ks. Ireneusz Tosta.

Po mszy świętej wyruszyła pierwsza procesja ulicami osiedla. Od tego czasu ruszyły prace budowlane wpierw pod kaplicę, a w późniejszych latach kościoła. 15 sierpnia 1998 odprawiono pierwszą mszę świętą w nowo wybudowanej kaplicy. Kaplicę w całości wybudowali sami parafianie. 16 października 1998 przed kaplicą zostały postawione trzy dzwony, które są darem z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim oraz z parafii w Kostuchnie. 19 października 1998 abp Damian Zimoń erygował tymczasową parafię Ducha Świętego.

Parafia obejmuje ulice: Bracką numery nieparzyste od 11, Brzozową, Ciekawą, Jastrzębską- od skrzyżowania z ul. Kopernika i od skrzyżowania z ul. Łużycką do skrzyżowania z ul. Bracką, Kopernika, Przytulną, Rodzinną, Romantyczną, Sąsiedzką, Syrokomli, Sobótki, Stromą, Szczęśliwą, Uśmiechu i Wymarzoną. Liczba mieszkańców 1451, katolików 1437 w tym 234 dzieci i 150 młodzieży.

W 1999 roku w czasie pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny nowego kościoła. W grudniu 2001 roku parafia uzyskała zezwolenie na wybudowanie kościoła, a 2 maja 2002 zaczęto budować probostwo. W maju 2002 roku rozpoczęto budowę. Projektantem kościoła i probostwa został architekt Winicjusz Kulej, natomiast konstruktorem inż. Franciszek Sobala. 24 grudnia 2003 w nowo wybudowanym kościele została odprawiona pierwsza msza święta. W 2007 roku prowadzono dalsze prace budowlane. W prezbiterium zamontowano witraż Ducha Świętego i płomienie symbolizujące Jego dary. Projektantem prezbiterium jest artysta plastyk Franciszek Nieć.

23 października 2008 abp Damian Zimoń poświęcił kościół. W ołtarzu zostały złożone relikwie świętych męczenników Pii i Perfekty. Od tego dnia parafia Ducha Świętego zmieniła statut z tymczasowej na stałą parafię i jest już 10 parafią w dekanacie Wodzisław Śląski.

Duszpasterstwo

Od samego początku istnienia parafii, mieszkańcy żywo uczestniczyli w życiu parafialnym. Włożyli dużo własnej pracy w budowanie kościoła. Praktycznie cały kościół został wybudowany rękoma parafian. W miarę możliwości stopniowego budowania Kościoła parafia się powiększała, obecnie liczy ok. 1500 mieszkańców. W parafii działają takie grupy jak: Ministranci, Dzieci Maryi, Wspólnota Żywego Różańca, Oaza Rodzin, Bractwo Górnicze, Schola Święte Duszki oraz grupa dbająca o estetykę kościoła. Na terenie parafii znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, którego wychowankowie są pod opieką parafii. Bardzo często udzielają się w życiu parafii poprzez różnego rodzaju przedstawienia bądź przygotowują oprawę liturgiczną Eucharystii.

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erygujący tymczasową parafię Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim, WA 1998, nr 10, s. 482-483; Historia Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim (album); AP Kronika Parafialna, Parafii Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim; S. Uszok, Historia parafii i budowy Kościoła pw. Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim 1998-2008 (opracowanie), s. 1-4; Z. Sikorka, Z duchem postępu - parafie powiatu wodzisławskiego cz. 1, Serwis Wodzisławski (26 lipiec 2000), s. 8; B. Czech, Historia parafii i budowy kościoła Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim, WA 2008, nr 10, s. 474-477.