Parafia św. Urbana w Paniówkach

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paniowki3.jpg
Paniowki1.jpg

Przed powstaniem parafii w Paniówkach wierni uczęszczali do kościoła parafialnego w Paniowach. Ten z kolei od XVI wieku był kościołem filialnym parafii w Bujakowie. Starania o budowę własnego kościoła w Paniówkach rozpoczęły się w 1909 roku. Wtedy to Joanna von Schaffgotsch, dziedziczka dóbr w Paniowach, Paniówkach i Chudowie zapisała w testamencie 1500 ówczesnych marek dla kościoła w Paniówkach i Bujakowie.

W 1922 roku parafię w Bujakowie objął ks. Franciszek Górek, który trzy lata później wydał oficjalną zgodę na wydzielenie filii Paniowy–Paniówki. W ten sposób nastąpiła separacja kościoła paniowskiego od Bujakowa.

Właściciel gruntu, na którym stoi obecnie kościół, spółka Godula z Rudy–Chebzia w 1934 roku odstąpiła bezpłatnie 2,1 ha gruntu w Paniówkach pod kościół, cmentarz oraz plebanię. 11 marca 1935 powołano Komitet Budowy Kościoła w Paniówkach, na którego czele stanął ks. Plewnia, proboszcz z Paniów. Projekt budowy kościoła w stylu romańskim opracował budowniczy Alfred Pruszowski z Kończyc, który przejął także nadzór nad budową. Kamień węgielny poświęcił 17 maja 1936 ks. infułat Wilhelm Kasperlik.

Ponieważ koszt całego przedsięwzięcia opiewał na około 170.000 złotych, budowę trzeba było realizować wysiłkiem społecznym. Płacono tylko murarzom i cieślom. Część wyposażenia kościelnego pochodzi z darowizn parafian: ks. Franciszek Górek podarował ociosany kamień na cokół, deski oraz eternit na cały dach, ktoś inny ofiarował krzyż na wieżę, a stolarz z Wirku 20 ławek. Uroczyste poświęcenie nowego kościoła nastąpiło 26 listopada 1936. 28 grudnia 1945 dekretem bpa Stanisława Adamskiego powołano kurację Paniówki, przyłączając do niej również parafię Chudów.

Potrzeba utworzenia plebanii pojawiła się w 1936 roku. Początkowo nowa parafia nie miała przydzielonego własnego księdza. Jednak gdy w parafii Paniowy pojawił się wikary, został on przeniesiony do Paniówek, gdzie zamieszkał u jednego z mieszkańców. Po zakończeniu wojny wznowiono starania o budowę plebanii. Poświęcenie probostwa odbyło się 2 grudnia 1951. W latach 1983-1986 trwała budowa domu katechetycznego. W 1990 roku do użytku oddano dom przedpogrzebowy.

Proboszczowie

Bibliografia

R. Szołtysek, Paniówki. Szkic historyczny, Katowice 1996; L. Swoboda, Parafia Paniówki, mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.