Parafia św. Jana Sarkandra w Paruszowcu

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paruszowiec01.jpg
Paruszowiec04.jpg

Po raz pierwszy starania o budowę kościoła w Paruszowcu podjęto w 1957 roku. Wtedy to bp Stanisław Adamski przedstawił odpowiednie pismo w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Próba ta jednak zakończyła się niepowodzeniem.

Budowa kościoła

Od 1973 roku nabożeństwa w niedziele i święta odbywały się w salkach katechetycznych znajdujących się w budynku przy ul. Przemysłowej 16. W 1982 roku proboszcz ks. Alojzy Klon ponownie oficjalnie wystąpił do władz o zezwolenie na budowę kościoła w Paruszowcu. Tym razem problemem stała się lokalizacja budynku. Po 5 latach starań bp Damian Zimoń wyznaczył ks. Henryka Groborza na budowniczego kościoła. Projektantem został mgr inż. Marian Skałkowski, zaś konstruktorem mgr inż. Marek Skałkowski. Funkcję kierownika budowy objął mgr inż. Piotr Mirecki z Rybnika. 30 maja 1989, w dniu liturgicznego wspomnienia - wtedy jeszcze błogosławionego - Jana Sarkandra, odbyło się uroczyste poświęcenie placu budowy. 1 października 1989 bp Damian Zimoń erygował tymczasową parafię bł. Jana Sarkandra w Paruszowcu. 16 sierpnia 1989 Urząd Miasta Rybnika wydał zgodę na budowę kościoła i rozpoczęcie prac budowlanych. 1 stycznia 1990 bp katowicki erygował parafię bł. Jana Sarkandra.

Przez kilka lat trwała budowa kościoła i probostwa. Do 1998 roku wykonano główne elementy prezbiterium. Przy ołtarzu stanęła figura św. Jana Sarkandra – dzieło Stanisława Pietrusa, artysty-rzeźbiarza z Katowic. Zdecydowana część prac na budowie została wykonana przez parafian. Fundusze zaś w większości pochodziły z ofiar wiernych. Resztę stanowiła pomoc parafii patronackich oraz dobrodziejów, również spoza Rybnika. Kościół stanął w miejscu bagnistym, często podtapianym. Stąd też w 1992 roku rozpoczęła się budowa 30 metrowej estakady, a w dalszych latach kolejne prace wewnątrz i zewnątrz kościoła mające zabezpieczyć budynek. Niestety w 1997 roku woda wdarła się do wnętrza. Najbardziej ucierpały dolny kościół oraz probostwo. 28 października 1998 abp Damian Zimoń konsekrował kościół. W 2000 roku zamontowano na wieży 3 dzwony noszące imiona: św. Jana Sarkandra, św. Henryka, Matki Boskiej Częstochowskiej. Zostały one konsekrowane 12 listopada 2000.

Stowarzyszenia działające na terenie parafii

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Nowo erygowane parafie. Paruszowiec, WD 1990, nr 4, s. 124; M. Sarapkiewicz, 30 metrów do Boga, "Tygodnik Rybnicki" 2012, nr 12 (280), s. 14; www.sarkander.rybnik.pl [odczyt 18.07.2012].