Parafia św. Benedykta opata w Tychach

Z e-ncyklopedia
Tychy Bened 1.jpg
Tychy Bened 2.jpg

W maju 1994 roku parafia św. Marii Magdaleny w Tychach otrzymała zwrot gruntu przy ul. Nałkowskiej i przekazała je parafii św. Jana Chrzciciela, w celu wybudowania ośrodka sakralno - opiekuńczego i kaplicy mszalnej. Ośrodek miał zajmować się dziećmi z pobliskich osiedli "M", "N" i "O". Sytuacja gospodarcza rodzin z tych osiedli była bardzo kiepska, 1/3 z nich była bezrobotna. Cały projekt został przedstawiony abp. Damianowi Zimoniowi, który poparł pomysł. Patronem przyszłej parafii miał zostać św. Benedykt, opat. Na kierownika budowy biskup katowicki mianował ks. Józefa Dombka. W 1996 roku projekt budowy wykonany przez Architektoniczne Biuro Projektów „AB Projekt” został zatwierdzony przez Komisję Architektury i Sztuki Sakralnej w archidiecezji katowickiej.

W 1997 roku rozpoczęła się budowa, którą kierował Ludwik Pluta. W pracach pomagali parafianie oraz podpisano umowę z Wojewódzką Komendą Ochotniczego Hufca Pracy. 3 czerwca odbyła się pierwsza msza święta na schodach prowadzących do kościoła. 16 października 1999 abp Damian Zimoń erygował tymczasową parafię św. Benedykta opata w Tychach. Administratorem parafii mianowano ks. Józefa Dombka. W maju ustawiono duży krzyż misyjny. Parafia obchodziła pierwszy odpust 16 lipca 2000. Od Niedzieli Palmowej 2002 roku do parafii należą kolejne budynki, co podnosi liczbę parafian do 7 tys. W grudniu 2004 roku w głównym kościele została odprawiona Pasterka, przy prowizorycznym dachu i nie otynkowanych ścianach. Intensywne prace prowadzono głównie w 2006 roku z okazji zbliżającej się konsekracji kościoła. Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 15 listopada 2006 przez abpa Damiana Zimonia.

Duszpasterstwo

W parafii działają różne grupy: Ruch Światło-Życie, Dzieci Maryi, Ministranci, Lektorzy, Psałterzystki, Żywy Różaniec, Bractwo Szkaplerzne. Od 2003 roku działa poradnia oraz ma siedzibę Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I. Przy parafii organizuje się także młodzież, która pracuje lub studiuje. Organizuje ona co roku festyn z okazji Dnia Dziecka. Młodzież także rozdaje paczki świąteczne, a od 2005 roku prowadzi świetlicę dla dzieci i młodzieży.

Proboszczowie

Bibliografia

D. Zimoń, Dekret erygujący parafię tymczasową św. Benedykta Opata w Tychach, WA 1999, nr 10, s. 463-464; D. Zimoń, Dekret o zmianie przynależności dekanalnej Parafii św. Benedykta, opata, w Tychach , WA 2005, nr 7-8, s. 373; J. Dombek, Historia budowy kościoła św. Benedykta, Opata w Tychach, WA 2006, nr 11, s. 558-559; Strona internetowa Urzędu Miasta Tychów; Strona internetowa parafii; M. Rzepka, Na górze modlitwa, na dole praca. Parafia pw. św. Benedykta Opata w Tychach GN 2002, nr 17, (dodatek katowicki), s. 28.