Ogrodniczak Jarosław

Z e-ncyklopedia

Ogrodniczak Jarosław (1969-), proboszcz parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich

Ogrodniczak Jaroslaw.jpg

Urodził się 23 grudnia 1969 w Jaworzu koło Legnicy. Ojciec był górnikiem, a matka w żłobku szefową kuchni. Wychował się w Jastrzębiu Zdroju, pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Od najmłodszych lat związany z Ruchem Światło-Życie. Przed wstąpieniem do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie ukończył Technikum Samochodowe w Pszczynie. W czasie formacji seminaryjnej był uczestnikiem Studium o Rodzinie, które zaowocowało uprawnieniami licencjatu w zakresie ogólnego poradnictwa życia rodzinnego.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1995 z rąk abpa Damiana Zimonia w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Jako neoprezbiter posługiwał przez cztery lata w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta na katowickim Osiedlu Witosa, następnie został skierowany do parafii św. Józefa w Chorzowie, a w 2003 roku do parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Rok później został wikarym w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach. Następnie był tam rezydentem, pełniąc równocześnie funkcję moderatora i rekolekcjonisty Domu Rekolekcyjnego “Emaus” w Koniakowie (2004-2012). W 2012 roku został mianowany zastępcą dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach i rezydentem parafii Opatrzności Bożej w Zawodziu, zaś w latach 2014-2018 był wikarym na Józefowcu. Od 2018 roku administrator, a od 2019 roku proboszcz parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich i dekanalny duszpasterz rodzin.

Szczególnym rysem działalności ks. Ogrodniczaka jest duszpasterstwo rodzin, małżeństw i narzeczonych. Poza wymienionym Studium Rodziny, ukończył kursy NEST oraz „Psychoterapia Par i Małżeństw – Peak Squaw”. Od 2004 roku prowadzi prowadzi rekolekcje dla małżeństw i rodzin, jest współautorem i koordynatorem kursu dla narzeczonych “Przed Nami Małżeństwo”. W ramach Ruchu Światło-Życie w latach 2013-2018 pełnił funkcję diecezjalnego moderatora Domowego Kościoła, był również moderatorem Diakonii Ewangelizacji Rodzin. Ks. Ogrodniczak pełnił także wiele funkcji na szczeblu diecezjalnym, był m.in. członkiem Rady Kapłańskiej oraz Rady Duszpasterskiej. W latach 2012-2014 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin II Synodu Archidiecezji Katowickiej, później był także członkiem sesji plenarnych. 9 czerwca 2023 z rąk abpa Adriana Galbasa otrzymał dekret na urząd proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach oraz dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Bibliografia

Materiały własne, JM; Relacja ks. prob. Jarosława Ogrodniczaka; Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 2013; Oremus. Pismo Parafii św. Józefa w Chorzowie, nr 38 (311); [1] (dostęp: 9.06.2023), foto: Gość Niedzielny.