Ołomuniec

Z e-ncyklopedia

Katedra św. Wacława

Olomuniec12.jpg
Olomuniec8.jpg
Olomuniec9.jpg
Olomuniec10.jpg

Dwuwieżowa fasada katedry św. Wacława jest trójnawową budowlą w typie halowym; mieści się w obrębie pierwotnego średniowiecznego układu. Pierwotną romańską bazylikę, budowaną od początku dwunastego wieku za panowania księcia Świętopełka konsekrował w 1131 roku Henryk Zdik. Po kilku pożarach w XIII i XIV wieku została przebudowana w stylu gotyckim. W południowej części kościoła została dobudowana renesansowa kaplica św. Stanisława. Prezbiterium pochodzi z XVII wieku. W wyniku radykalnej przebudowy po pożarze w 1265 roku kościół uzyskał swój gotycki wygląd. Na neogotyckim ołtarzu stoi relikwiarz z szczątkami św. Jana Sarkandra, kanonizowanego przez papieża Jana Pawła II w Ołomuńcu w 1995 roku. W latach 1883-1891 katedra została przebudowana wg projektu Gustawa Meretty.

Kaplica św. Anny

Jednonawowa kaplica św. Anny znajduje się bezpośrednio przy katedrze św. Wacława. Rdzeń tworzy wczesnogotycka budowla, pierwotnie poświęcona św. Janowi Chrzcicielowi. Kaplicę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela wzniesiono później, jako część Pałacu Biskupiego. Pierwotna kaplica została w latach 1306-1349 przebudowana dla przechowywania cennej relikwii - ręki św. Anny. Od drugiej połowy XVII wieku odbywały się w niej wybory nowych biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. W 1617 roku zakończono jej przebudowę w stylu manieryzmu. Została przebudowana także w XIX wieku. Wtedy to fasada katedry została skrócona o całą południową część.

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Wczesnobarokowy kościół św. Michała został zbudowany w miejscu pierwotnego kościoła barokowego wg projektu Tencally i Martineliego w latach 1676-1702. W XIX wieku do frontowej fasady zostały przyłączone posągi Chrystusa i Matki Boskiej z warsztatu Andrzeja Zahnera. Fascynujące barokowe wnętrze kościoła, które jest jednym z najpiękniejszych w Ołomuńcu, zostało częściowo odnowione w 1897 roku i mocno kontrastuje z zewnętrznym surowym otoczeniem. Jeden z ołtarzy bocznych poświęcony jest św. Janowi Sarkandrowi.

Kościół oo. Dominikanów

Późnogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP znajdujący się przy dzisiejszej ul. Sokolska, wzniesiono pierwotnie jako część dawnego klasztoru franciszkańskiego na Belidlech. Klasztor z kościołem zbudowany został z inicjatywy wikariusza generalnego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, Jana Kapistrana, w latach 1454-1468. Halę trójnawową przykryto tylko prostym sklepieniem krzyżowym. Kościół został zachowany w stylu gotyckim, ale cały klasztor poddano barokowej przebudowie w 1743 roku. Dziś klasztor należy do zakonu dominikanów.

Kaplica św. Jana Sarkandra

Kaplicę wzniesiono na miejscu dawnego aresztu, w którym w 1620 roku przesłuchiwano i poddawano torturom Jana Sarkandra. W latach 1672-1673 została otwarta kaplica barokowa. W czasie doniosłej przebudowy w latach 1909-1912 została utworzona nowa barokowa kaplica z rzeźbiarskimi dekoracjami rzeźbiarza i architekta Eduarda Sochora. W podziemiu znajduje się pierwotne koło kołowrotu, na którym był torturowany Jan Sarkander.

Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Kaplica, wbudowana w statuę kolumny, została dokończona ok. 1733, jeszcze za życia autora kolumny Wacława Rendera. Kaplica jest zakończona kopułą z latarnią. Światło przechodzi przez sześć okien i dekoracje tworząc sześć reliefów z motywami ze Starego Zakonu. Sam motyw Ukrzyżowania znajduje się naprzeciwko wejścia do kaplicy, która została poświęcona wraz z kolumną w 1754 w obecności cesarzowej Marii Teresy.

Bibliografia

Za: Olomouc, duchowna metropolia. Przewodnik.