Noga Stanisław

Z e-ncyklopedia

Noga Stanisław (1950-), proboszcz parafii Matki Boskiej Piekarskiej na Tysiącleciu Górnym

Noga stanislaw.jpg

Urodził się 22 sierpnia 1950 w Chorzowie w rodzinie Szczepana Noga i Marii z d. Klein. Naukę rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 12 w Chorzowie Batorym, dokąd przeprowadziła się jego rodzina. Kontynuował ją w Szkole Podstawowej nr 14 w tymże mieście. Wzrastał w parafii zamieszkałej głównie przez górników i hutników. Jego ojciec pracował w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych „Konstal”, a matka zajmowała się domem i pracowała w sklepie. Wraz z dwójką rodzeństwa, bratem Janem i siostrą Teresą, Stanisław wychowywał się w pobożnej rodzinie, pielęgnującej tradycyjne wartości.

W Technikum Mechanicznym przy ul. Metalowców w Chorzowie zdobył wykształcenie średnie. W 1969 roku zdał maturę. W czasie egzaminów maturalnych podjął decyzję o wstąpieniu do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Tam pełnił funkcję wicedziekana, nadzorując wśród kleryków prace remontowe i porządkowe na terenie seminarium. W czasie formacji odbył dziesięciomiesięczny staż w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych, na stanowisku kontroli technicznej. Równolegle prowadził w swojej parafii katechezę. Obronił socjologiczną pracę magisterską pod tytułem: Postawy religijne i moralne młodzieży w wieku 17-18 lat uczęszczającej na katechizację w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie w roku katechetycznym 1972/1973 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Promotorem tejże pracy był ks. dr Józef Liszka.

Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 z rąk bp. Herberta Bednorza w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po święceniach pełnił posługę jako wikariusz tylko w czterech parafiach: św. Cyryla i Metodego w Knurowie (1976-1979), Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach (1979-1980), św. Jana i Pawła Męczenników w Dębie (1980-1982) i od 1982 roku Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym. Z tej parafii, podczas wizytacji kanonicznej w 1983 roku, został delegowany do budowy kaplicy, a następnie kościoła parafialnego, na osiedlu Tysiąclecie Górne. 6 sierpnia 1985 otrzymał dekret bp. Damiana Zimonia na proboszcza parafii Matki Boskiej Piekarskiej na Tysiącleciu Górnym.

Na początku posługi kapłańskiej najczęściej zajmował się wspólnotami ministrantów. Potem miał pod opieką siedem kręgów Oazy Rodzin, Straż Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa, Bractwo Trzeźwości, grupę seniorów, grupę górników, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, grupę Radia Maryja, a także dorosłych lektorów. Równolegle z posługą proboszcza, pełnił szereg dodatkowych funkcji. 15 kwietnia 1989 ks. Stanisław Noga został mianowany ojcem duchownym dekanatu Katowice-Zachód, 10 września 1997 został wicedziekanem tego dekanatu, a 29 sierpnia 1998 – dziekanem. W 1999 roku wszedł w skład Zarządu Krajowego Unii Apostolskiej Kleru, gdzie był skarbnikiem. Od 2 października 2002 roku pełnił posługę spowiednika alumnów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, którą zakończył w 2018 roku. 16 listopada 2010 został przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, 25 listopada 2012 został członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego II Synodu Archidiecezji Katowickiej, 3 marca 2014 objął urząd dyrektora Unii Apostolskiej Duchowieństwa w Archidiecezji Katowickiej. Należał do Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej.

W 2016 roku przeszedł na emeryturę. Od tego czasu pełni funkcję penitencjarza katedralnego oraz opiekuna duchowego instytutów świeckich życia konsekrowanego. Pomaga w pracy duszpasterskiej w parafiach archidiecezji katowickiej, wśród których należy wyróżnić parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach oraz parafię katedralną Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Stanisław Noga został także wyróżniony zaszczytami: 17 listopada 2006 został kanonikiem honorowym, a 10 sierpnia 2007 prałatem. W 2012 roku katowiczanie przyznali mu tytuł Człowieka Roku. Do szczególnych zainteresowań ks. Stanisława należy homiletyka, sprawy życia wewnętrznego i penitencja.

Bibliografia

Informacje przekazane przez ks. S. Nogę.