Narodowa Partia Robotnicza

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ks. Teodor Kubina

Narodowa Partia Robotnicza - była centrową partią polityczną utworzoną w 1920 roku na terenie nowo odrodzonego państwa polskiego. Powstała przez połączenie Narodowego Związku Robotniczego i Narodowego Stronnictwa Robotników, które działały na ziemiach dawnego zaboru pruskiego. Występowała w obronie interesów ludzi pracy, głosiła solidaryzm klasowy, nie była jednak socjalistyczna ani komunistyczna. Po przewrocie majowym w 1926 roku w partii nastąpił podział na NPR-Lewicę (popierającą J. Piłsudskiego) i drugą część, która zasiliła szeregi Centrolewu. W 1937 roku połączyła się z Chrześcijańską Demokracją i doszło do utworzenia Stronnictwa Pracy.

Późniejszy biskup częstochowski ks. Teodor Kubina w drugiej połowie 1919 roku wstąpił w szeregi Narodowej Partii Robotniczej. Był członkiem naczelnych władz śląskiej dzielnicy tej partii.

Bibliografia

Słownik Encyklopedyczny, Historia, Wrocław 2000; M. Paździora, Górnośląska Narodowa Partia Robotnicza po zamachu majowym 1926-1937, Katowice 1975; Śląsk a czynniki zewnętrzne w XIX-XX ,Wrocław 1992;