Myrcik Jan

Z e-ncyklopedia

Myrcik Jan (1931-), historyk, animator kultury

Urodził się 15 listopada1931 w Koszęcinie. W 1938 roku rozpoczął naukę w polskiej szkole, ale w latach okupacji hitlerowskiej kontynuował ją w niemieckiej. Następnie uczęszczał do średniej szkoły zawodowej, po której odbył dwuletnią służbę wojskową. Drogę zawodową rozpoczął w Spółdzielczości Pracy ucząc się jednocześnie w Technikum Ekonomicznym w Katowicach. Interesując się historią i kulturą Śląska ukończył Państwowe Studium Kultury i Oświaty w Warszawie, by następnie zdobyć stopień magistra pedagogiki kultury na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy pt. Losy artystów Pepit „Śląsk” w XXV-leciu.

Aktywność J. Myrcika obejmująca historię i kultury śląskiej należy podzielić na bezpośrednie działania na tych polach oraz uczestnictwo i zasiadanie w gremiach decydujących o ich kształcie. Był przez wiele lat instruktorem artystycznym zespołu „Halka” z Lublińca. Przez dwadzieścia lat był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Koszęcinie organizując go od podstaw, a Ministerstwo Kultury i Sztuki uznał go za placówkę wzorcową. Pracował również jako nauczyciel w szkołach podstawowych. Był inicjatorem „Dni Koszęcińskich Kuźników- Juliusza Ligonia i Walentego Roździeńskiego” doprowadzając do budowy pomników ich upamiętniających. W latach 1978-1990 organizował „Biesiady na Zamku w Koszęcinie”, w których uczestniczyli i występowali z referatami na temat wybitnych Ślązaków naukowcy z wyższych uczelni oraz PAN, pisarze i animatorzy kultury. Kolejną imprezą zorganizowaną przez niego jest „Powiatowy Sejmik Kultury Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej” oraz „Dni Otwarte Koszęcińskiego Zamku”. W maju 2001 roku zorganizował na swojej posesji „Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej”, w którym zorganizował izbę regionalną z galeria stroju śląskiego, ekspozycją starej książki śląskiej, kartografii, podręczników. Można tam również zobaczyć eksponaty związane z dawnym kuźnictwem, a także minilapidarium Krzyża. Doprowadził do przeprowadzenia inwentaryzacji obiektów zabytkowych powiatu lublinieckiego. Pełni również rolę przewodnika ziemi koszęcińskiej, a także pilota wycieczek krajowych i zagranicznych (Austria, Niemcy, Szwajcaria i Francja).

Był instruktorem kulturalno-oświatowej przy Powiatowej Radzie Narodowej w Lublińcu. W latach 1982-1990 był członkiem Rady Programowej przy Ministrze Kultury i Sztuki. W latach 1994-1997 był radnym Gminy Koszęcin, a przez dwie kadencje, w latach 1998-2006, był radnym Rady Powiatu Lublinieckiego. Za swoją działalność otrzymał w 2000 roku nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Animator Kultury”, a w 2006 roku został pierwszym laureatem statuetki „Zasłużony dla Powiatu Lublinieckiego”. Wśród jego odznaczeń znajduje Sie również złota odznaka „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”.

Zainteresowania związane ze Śląskiem dotykają wielu sfer: historia, historia Kościoła, historia sztuki, etnografia, turystyka, starodruki. Znając doskonale język niemiecki, a także umiejąc czytać pismo gotyckie pozwala mu to na bezpośrednie poznawanie źródeł, których kwerendę wykorzystał w prawie dwustu publikacjach dotyczących Ziemi Lublinieckiej, a zwłaszcza Koszęcina i jego okolic. W dorobku J. Myrcika są również wydawnictwa traktujące o historii lokalnego Kościoła.

Bibliografia podmiotowa

  • Koszęcin i okolice, Tarnowskie Góry 1994.
  • Parafia i kościół NSPJ w Koszęcinie, Tarnowskie Góry 1994.
  • Zabytkowy kościół M.B. Różańcowej w Boronowie, Tarnowskie Góry 1995.
  • Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela w Bruśku, Tarnowskie Góry 1995.
  • Parafia św. Józefa w Kaletach-Jędrysku, Kalety 1996.
  • Drewniane kościoły ziemi lublinieckiej, Tarnowskie Góry 1997.
  • Koszęcińskie kościoły i kapliczki, Tarnowskie Góry 1998.
  • Zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Koszęcinie, Koszęcin 2003.

Bibliografia

www.lubliniec.starostwo.gov.pl