Musioł Ludwik

Z e-ncyklopedia

Musioł Ludwik (1892-1970), historyk parafii śląskich

Musiol ludwik.jpg

Urodził się 19 grudnia 1892 w Mikołowie. W okresie I wojny światowej walczył w wojsku pruskim na froncie zachodnim. Aktywnie włączył się do prac Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Bytomiu. Był współzałożycielem i czynnym członkiem Towarzystwa Polskich Nauczycieli na Górnym Śląsku. Organizował Archiwum Akt Dawnych w Katowicach i był aktywnym członkiem Instytutu Śląskiego. Współpracował z wieloma czasopismami naukowo-historycznymi.

Uczestniczył w pracach Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Swoje artykuły zamieszczał w: Rocznikach Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku, Zaraniu Śląskim, Minerwie Polskiej i Szkole Śląskiej. Poza RTPN opublikował następujące prace: Pszczyna. Monografia historyczna (Katowice 1936) oraz Staropolskie teksty miasta Woźniki w województwie śląskim (1521-1750) (Katowice 1936). L. Musioł pracował przez szereg lat w Katowicach jako nauczyciel języka niemieckiego i francuskiego.

W czasie II wojny światowej był szykanowany przez gestapo. Natomiast po jej zakończeniu został oskarżony o współpracę z Niemcami i skazany na 6 lat więzienia. Uwolniony po 3 latach ponownie zajął się badaniami przeszłości Śląska. Szczególną pozycję w tym okresie twórczości zajmują monografie parafialne, których w maszynopisach i rękopisach zostawił 115.

L. Musioł miał wiele różnorodnych zainteresowań. Był lingwistą, archiwistą oraz wybitnym znawcą dziejów Śląska. Interesował się etnografią i staropolszczyzną. Zajmował się historią kultury i historią Kościoła. Po wojnie proboszczowie parafii śląskich, aby zapewnić mu utrzymanie, zlecali mu napisanie historii swoich parafii. Część prac została wydana drukiem a pozostałe znajdują się w zbiorach parafialnych, niektóre zostały po śmierci Autora przekazane do Biblioteki Śląskiej. Posiada imponujący dorobek 50-letniej pracy naukowej, wynoszący ponad 300 pozycji.

Zmarł w 1970 roku. Spoczął na cmentarzu panewnickim w Ligocie.

Patrz:

Bibliografia

H. Stasiński, Ludwik Musioł, śląski historyk i archiwista, Pszczyna 1992; Zasłużeni dla Śląska, red. L. Szaraniec, Katowice 1994, s. 13-14.