Musioł Henryk

Z e-ncyklopedia

Musioł Henryk (1876-1953), proboszcz w Połomi

Urodził się 1 grudnia 1876 w Dzielowie w powiecie kozielskim w rodzinie rolnika Leopolda i Klary z d. Komorek. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w gimnazjum w Raciborzu, a następnie w gimnazjum w Paczkowie, gdzie w 1899 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1905 we Wrocławiu.

Jako wikariusz duszpasterzował najpierw w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach i św. Andrzeja w Zabrzu. W październiku 1909 roku został wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Hajdukach Wielkich, gdzie był najpierw współpracownikiem ks. proboszcza Augustyna Świerka. Po przejściu ks. Świerka do Bytomia, przez rok ks. Musioł pomagał jeszcze nowemu proboszczowi hajduckiej parafii - ks. Maksymilianowi Ksollowi.

W 1910 roku zdał egzamin proboszczowski. Z Hajduk Wielkich ks. Musioł został odwołany w 1914 roku i jako wikariusz rozpoczął pracę w parafii NSPJ w Szombierkach. W okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku, w 1921 roku otrzymał nominację na proboszcza w parafii Nawiedzenia NMP w Połomi. Początkowo opiekował się dwoma drewnianymi kościołami: kościołem parafialnym w Połomi oraz kościołem filialnym pod wezwaniem św. Anny w Świerklanach Dolnych. Gdy w 1928 roku spłonął kościół w Świerklanach, ks. Musioł przyczynił się do rozpoczęcia budowy nowego kościoła i powstania w Świerklanach Dolnych osobnej placówki duszpasterskiej. Sam stanął także wobec problemu budowy nowego kościoła w Połomi, ale zamiar ten zrealizowali dopiero jego następcy.

Przez kilka lat był w Połomi przewodniczącym Kasy Raiffeisena. Stopniowo pogarszał się jednak stan jego zdrowia. Praktycznie od 1929 roku ks. Musioł był pod stałą opieką lekarską. W marcu 1939 roku otrzymał administratora „in temporalibus et spiritualibus” w osobie ks. Franciszka Styry, proboszcza z Mszany. W okresie okupacji hitlerowskiej pomagał mu w duszpasterstwie ks. Jan Osiewacz. Po zakończeniu II wojny światowej ks. Musioł przeszedł w stan spoczynku. Zmarł 2 kwietnia 1953 w Raciborzu, w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku drogowym. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Grzędzinie.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Henryka Musioła; WD 1953, nr 5-12, s. 90.