Mazur Antoni

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mazur Antoni (1929-2005), proboszcz w Starej Wsi

Mazur Antoni.jpg

Urodził się 28 grudnia 1929 w Chorzowie w rodzinie Aleksandra i Magdaleny z d. Klencz. W latach 1940-1945 był uczniem w niemieckiej szkole średniej w Chorzowie. We wrześniu 1946 roku został przyjęty do klasy trzeciej Gimnazjum im. św. Jacka w Katowicach. Należał do Sodalicji Mariańskiej Młodzieńców. Po maturze w 1950 roku został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 czerwca 1955 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza częstochowskiego bpa Zdzisława Golińskiego.

W czasie wakacji pełnił posługę duszpasterską w Łagiewnikach Śląskich i w Chorzowie Starym. Był wikariuszem w parafiach: św. Wojciecha w Mikołowie (od 1 września 1955), św. Józefa w Świętochłowicach Zgodzie (od 9 stycznia 1957), św. Jadwigi w Szopienicach (od 28 sierpnia 1959), NSPJ w Czerwionce (od 30 sierpnia 1962) i św. Barbary w Chorzowie (od 30 sierpnia 1965). Od 31 sierpnia 1971 był wikariuszem ekonomem parafii św. Jana Chrzciciela w Rudzicy, a 28 lutego 1972 został mianowany wikariuszem parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie, z poleceniem opieki duszpasterskiej nad mieszkańcami Starej Wsi. 14 marca 1981 został zatwierdzony na stanowisku proboszcza w Starej Wsi. Dzięki jego zaangażowaniu wybudowano nowy kościół, który został poświęcony 16 października 1989. 26 sierpnia 1995 został przeniesiony na emeryturę. Zamieszkał na terenie dotychczasowej parafii. Zmarł 18 marca 2005 w szpitalu w Pszczynie. Pochowany został w Starej Wsi.

Bibliografia

Schematyzm 1958-2001; J. Pawliczek, Nekrolog, WD 2005, nr 3, s. 190-191; Skworc, Budownictwo kościołów, s. 169; B., Proboszcz ze Starej Wsi, Śp. ks. Antoni Mazur, GN 2004, nr 19 (dodatek katowicki), s. 6.