Matejczyk Jan

Z e-ncyklopedia

Matejczyk Jan (1887-1947), proboszcz w Starych Reptach

Urodził się 14 kwietnia 1887 w Radzionkowie w rodzinie Karola i Marceli z d. Zdebel. Po ukończeniu szkoły elementarnej uczył się w gimnazjum w Strzelcach Opolskich, gdzie w 1908 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1912 we Wrocławiu.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Barbary w Królewskiej Hucie, św. Michała Archanioła w Dziećmarowie, św. Jadwigi w Markowicach oraz MB Bolesnej i św. Antoniego w Rybniku. W 1917 roku zdał egzamin proboszczowski. W 1923 roku został wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie. Rok później, po przejściu na emeryturę skrzyszowskiego proboszcza ks. Edmunda Sladeczka, ks. Jan Matejczyk zajął jego miejsce. 12 czerwca 1931 mianowany administratorem, a następnie proboszczem w parafii św. Mikołaja w Starych Reptach.

Nowa parafia ks. Matejczyka leżała na granicy polsko-niemieckiej, co zmuszało go często do rozwiązywania trudnych problemów narodowościowych, tak napiętych w II Rzeczypospolitej i podsycanych przez osoby nie związane z Górnym Śląskiem. Ks. Matejczyk był niejednokrotnie posądzany o sprzyjanie to Polakom, to Niemcom, a on chciał być przede wszystkim duszpasterzem powierzonych mu wiernych. W Reptach pod jego opieką i przewodnictwem działały różne organizacje katolickie: Bractwo Matek Chrześcijańskich, Stowarzyszenie św. Wincentego a' Paulo, Bractwo Pocieszenia, III Zakon św. Franciszka, Kongregacja Mariańska Panien, Bractwo Serca Jezusowego, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, Bractwo Różańcowe, Dzieło Dziecięctwa Jezusowego i Katolickie Stowarzyszenie Mężów. Zmarł 7 listopada 1947 w Starych Reptach i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Jana Matejczyka; Schematyzm 1923-1947; K. Fulek, Dzieje parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie od jej powstania do 1986 roku, Katowice 1988, mps w Bibliotece WTL, s. 58; WD 1947, nr 6, s. 189.