Makosz Ignacy

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Makosz Ignacy (1760-1822), proboszcz w Żernicy

Urodził się 30 lipca 1760 w Żorach. Pobierał lekcje gramatyki w Cieszynie, skąd przeniósł się do Rud ucząc się tutaj składni. W 1777 roku był studentem filozofii. Jako cysters przyjął imię zakonne Michał. 18 grudnia 1784 przyjął święcenia kapłańskie. Najpierw był dozorcą piwnicznej winiarni w klasztorze, a pod koniec października 1787 roku objął stanowisko profesora retoryki i poezji. W 1791 roku został nauczycielem składni. 11 grudnia 1798 otrzymał stanowisko kapelana w Maciowakrzu. Powrócił do klasztoru 28 stycznia 1800 sprawując urząd mistrza nowicjuszy i prezesa bractwa św. Barbary. 19 sierpnia został zastępcą przeora, a w 1801 i 1802 roku przełożonym szkoły. 2 kwietnia 1803 o. Makosz został posłany do parafii w Boguszowicach. W rok później został proboszczem w Żernicy, gdzie 14 czerwca 1822 zmarł. Został pochowany na cmentarzu obok zakrystii.

Bibliografia

A. Weltzel, Historia miasta Żory, Żory 1997, s. 387.