Magnificat - Czasopismo parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych

Z e-ncyklopedia
Magnifikat laziska.jpg

Profil czasopisma

Magnificat jest czasopismem parafialnym i to właśnie nacisk na przekazywanie informacji o życiu lokalnego Kościoła stanowi podstawową charakterystykę tego wydawnictwa. Od początku istnienia gazeta parafialna relacjonowała najważniejsze wydarzenia życia parafialnego, przedstawiając czytelnikom reportaże z ważnych uroczystości religijnych, uzupełniane materiałem fotograficznym, oraz teksty problemowe i felietony poświęcone wydarzeniom z życia Kościoła oraz współczesnym zjawiskom społeczno-kulturowym.

Historia czasopisma

Magnificat jest czasopismem wydawanym w parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego od 2000 roku. Inicjatorem powstania czasopisma był ks. Mirosław Pelc, który w porozumieniu z proboszczem ks. Januszem Lasokiem, organizował wokół siebie pierwszą redakcję czasopisma. W jej skład wchodzili przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kontynuatorem działań ks. Pelca był ks. Marek Szastok, który objął opiekę nad redakcją w roku 2001 i kierował jej pracami do roku 2007. W tym czasie redakcja gazety poszerzyła się o osoby z innych młodzieżowych grup parafialnych. Pozyskano także osobę profesjonalnie zajmującą się składem. Gazeta zaczęła być wydawana na papierze kredowym w układzie kolorowej okładki i rozkładówki wewnętrznej, oraz czarno-białej treści. W roku 2007 opiekę nad czasopismem objął ks. Mariusz Kaspar. W tym czasie gazeta zmieniła szatę graficzną, a w składzie redakcji pojawiła się funkcja fotografa, który zajmował się także planowaniem okładki, oraz składem gazety. W roku 2009 ideę kontynuacji wydawania gazety podtrzymał nowy proboszcz parafii ks. dr Jacek Wojciech. Od roku 2012 opiekunem czasopisma jest ks. Dawid Klimera.

Dane techniczne

Czasopismo jest wydawane w postaci miesięcznika i ukazuje się z częstotliwością ok. 10 numerów na rok. Nakład gazety oscylował w miarę rozwoju czasopisma, stabilizując się na poziomie 300 egzemplarzy. Numery czasopisma rozprowadzane są zarówno wśród parafian, biorących udział w Mszach świętych, jak i wśród osób chorych, odwiedzanych przez kapłanów w czasie comiesięcznych wizyt z sakramentem namaszczenia chorych. Czasopismo jest wydawane w formacie A4 i objętości 12 stron. Okładka Magnificatu drukowana jest w pełnym kolorze, zaś strony wewnętrzne są przygotowywane w skali odcieni szarości.

Redakcja

Skład redakcyjny czasopisma obejmuje osoby wywodzące się w znacznej mierze z dziecięcych i młodzieżowych grup parafialnych. Zróżnicowany wiek redaktorów (od ostatnich klas gimnazjalnych, po studentów i osoby pracujące) przekłada się na wielość perspektyw, z których opisywane są podejmowane problemy. Redakcja spotyka się raz na miesiąc, by przygotować numer czasopisma. Pracami kieruje świecki redaktor naczelny, wspierany przez kapłana, sprawującego opiekę nad czasopismem.

Treść czasopisma

Czasopismo jest sprofilowane do oczekiwań czytelników, dotyczących relacjonowania wydarzeń z życia lokalnego kościoła, grup parafialnych i miasta. Specjalne wydania gazety wydawane były z okazji szczególnych momentów, takich jak organizacja spotkania Podwórkowych Kół Różańcowych, pożegnania ks. proboszcza Janusza Lasoka, misji świętych. Wydano także numer tematyczny poświęcony rodzinie. Na łamach Magnificatu pojawiały się także ważne wywiady i relacje, m.in. z p. Wandą Półtawską, zespołem Siewcy Lednicy, czy Full Power Spirit i Olgą Szomańską.

W treści Magnificat zawarte są stałe rubryki. Pierwsza z nich – Ważne daty – zawiera zapowiedzi najważniejszych wydarzeń w okresie do wydania następnego numeru czasopisma. Druga – Z życia parafii – stanowi jest kalendarium życia sakramentalnego parafii (ochrzczone dzieci, zawarte związki małżeńskie oraz wspomnienie osób zmarłych). Tradycyjna częścią gazety jest również tekst wstępny, którego tytuł ewoluuje zgodnie ze zmianami funkcji redaktora naczelnego. Specjalny numer czasopisma wydawany są z okazji odpustu parafialnego (październik) i zawiera przegląd wydarzeń z życia wspólnoty od ostatniego odpustu. Numery listopadowe zawierają wspomnienie wszystkich zmarłych w ostatnim roku.

Bibliografia

Materiały własne autora.