Linke Walter

Z e-ncyklopedia

Linke Walter (1914-1967)

Linke Walter.jpg

Urodził się 3 lutego 1914 w Bogucicach w rodzinie hutnika Emanuela i Barbary z d. Koszowska. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Bogucicach. Następnie uczył się w Miejskim Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym w Katowicach, gdzie w 1934 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 roku w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii św. Szczepana w Bogucicach. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: NSPJ w Mysłowicach i św. Anioła Stróża w Gorzycach Śląskich. W grudniu 1941 roku został mianowany substytutem, a po kilku miesiącach administratorem parafii św. Bartłomieja w Pogrzebieniu. Pracował tam aż do zakończenia II wojny światowej. Następnie znów jako wikariusz pełnił posługę kapłańską w parafiach: św. Wawrzyńca w Knurowie i św. Małgorzaty w Lyskach.

W lipcu 1948 roku został mianowany pierwszym lokalistą w Hołdunowie, gdzie duszpasterzował przez 9 lat. W tym czasie na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał doktorat z teologii. W 1954 roku zdał egzamin proboszczowski. W styczniu 1957 roku został mianowany administratorem z tytułem proboszcza w parafii św. Andrzeja Boboli w Wirku, a dwa lata później administratorem w parafii św. Mikołaja w Bujakowie. Od października 1959 roku mieszkał u sióstr boromeuszek w Cieszynie i przez pewien czas był tymczasowym kapelanem w sanatorium na Kubalonce. Następnie przebywał w Domu Sióstr Służebniczek w Miasteczku Śląskim oraz pełnił krótko funkcję substytuta w parafii św. Katarzyny w Lasowicach. W latach 1961-1967 służył pomocą duszpasterską w Kokoszycach, Skrzyszowie i w Chorzowie. Ks. Walter Linke zmarł 16 listopada 1967 w Chorzowie i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Waltera Linke; J. Żurek, Ruch "księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 299.