Krzyże przydrożne w Czermnej

Z e-ncyklopedia
Czermna Grupa1.jpg
  • Grupa Ukrzyżowania w Małej Czermnej, za cmentarzem

Kaplica ma postać frontonu klasycystycznej świątyni, na której ustawiono właściwą Bożą Mękę. Na dwóch piętrach znajduje się 6 postaci. Na dolnym poziomie w środku św. Antoni; po bokach - na osobnych podstawach - św. Jan Nepomucen i św. Władysław. Na górnym poziomie - Matka Boska, św. Jan i św. Maria Magdalena siedząca przodem do krzyża. Chrystus - rzadkie przedstawienie - wznosi głowę do góry wołając ze skargą do Ojca. Inskrypcja to fragment Psalmu 21: Zbodli ruce me a nohy i scetli vsecky kosti me ( Przebodli ręce moje i nogi / policzyć mogę wszystkie moje kości ).

  • Krzyż w Czermnej, ul. Chrobrego

Krzyż żelazny na postumencie, na cokole główna inskrypcja zniszczona, pod nią napis: "Hl. Maria bitte für uns", z boku napis czeski częściowo zniszczony z czytelnymi słowami: Snidove kvetna 1864.

  • Krzyż, przy ul. Chrobrego, na prywatnej posesji

Kamienna podstawa przechodzi w cokół zakończony gzymsem w formie spadzistego daszku od spodu podwójnie profilowanego. Na stopce metalowy krucyfiks z ażurową kulą. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. W górnej części cokołu powieszona ikona Matki Boskiej Częstochowskiej.

  • Kapliczka przy ul. Kościuszki, w drodze z Czermnej do Pstrążnej, na prywatnej posesji

Kamienna kapliczka słupowa, pomalowana na biało. We wnęce figura Matki Bożej w niebieskich szatach. Kapliczkę wieńczy krzyż żelazny koloru zielonego. Poniżej wnęki ozdobiona kolorowymi kafelkami. Dookoła kapliczki niskie kamienne obramowanie z kwiatami.

Bibliografia

www.przydrozne.eu; www.polskaniezwykla.pn; www.dolny-slask.org.pl; www.kapliczkipoll.blogspot.com; informacje własne.