Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy
Rudzica to miejscowość na terenie Śląska Cieszyńskiego w gminie Jasienica. Jej początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku i od samego początku była własnością szlachecką. Na jednym z wzniesień zbudowano kościół. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1335 roku. Właśnie w tymże roku w spisie świętopietrza w diecezji wrocławskiej, sporządzonego przez nuncjusza papieskiego Galharda z Cahors, wśród dziesięciu parafii archiprezbiteratu w Cieszynie wymieniona jest parafia w miejscowości villa Rudgeri czyli w Rudzicy. Tak też parafia powstała przed tą datą. Ponownie została wymieniona w spisie, który sporządził archidiakon opolski Mikołaj Wolff w 1447 roku i ponownie pod nazwą Rudgersdorff. Wtedy było 150 parafian. W czasie reformacji, w II połowie XVI wieku kościół został przejęty przez ewangelików, a w czasie kontrreformacji w 1654 roku powrócił do katolików. Wtedy ponownie został poświęcony i nadano mu wezwanie św. Jana Chrzciciela. Nie wiadomo jak kościół wyglądał. Protokoły wizytacyjne świadczą o tym, że był obszerny, posiadał wieżę z dzwonami, był drewniany na murowanych fundamentach. Kościół spłonął razem z plebanią w 1728 roku. Szybko wzniesiono kolejny, też kościół drewniany. Pełnił funkcję kilkadziesiąt lat, a już w 1782 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę nowego, murowanego kościoła. Pracami kierował majster murarski Jan Drachny z Cieszyna, a częściowo też mistrz ciesielski Tomasz Koza z Frydku. Budowa trwała długo, bo do 1800 roku. 29 czerwca 1800 kościół poświęcono i to on stoi do dziś.
Kościół jest budowlą murowaną, z cegły i kamienia, otynkowaną o cechach późnobarokowych i klasycystycznych. Otoczony jest częściowo murem kamiennym, tynkowanym, z bramkami. Jest jednonawowy. We wnętrzu kościoła centralnym punktem jest ołtarz główny. Zbudowany z białego marmuru, zwieńczony u góry marmurową koroną, ozdobiony w części centralnej obrazem patrona - św. Jana Chrzciciela, chrzczącego Pana Jezusa w Jordanie. Tabernakulum pilnują dwa skrzydlate anioły. Zwracają uwagę także ołtarze boczne i ambona. Obok kościoła znajdują się dwie granitowe płyty, na których wyryto nazwiska wszystkich proboszczów, od początku istnienia parafii.
Cennym zabytkiem w kościele były organy, które zbudował w 1799 roku Antoni Staudinzer za 300 florenów. Organy te już w 1811 roku były czyszczone i reperowane i wykonał to Franciszek Fingler za kwotę 100 florenów. Obecne, pneumatyczne organy wybudowała firma Wacława Biernackiego. W 2017 roku organy remontowała firma Krzysztofa Jakubowskiego z Wieprza k. Żywca, a w 2023 roku odbył się generalny remont instrumentu, wykonany przez Przemysława Kadłubka ze Świerklan.
Warto wspomnieć, że w 1900 roku z terytorium parafii rudzickiej wyodrębniła się parafia w Bronowie.
Do 1992 roku parafia w Rudzicy przynależała do diecezji katowickiej.
Filią parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy jest kościół pw. św. Jana Pawła II w Iłownicy. Od 2005 roku, nowy kościół filialny, zbudowany z inicjatywy ks. kan. Jana Gustyna, konsekrowany 29 czerwca 2011. Jest jednym z pierwszych w Polsce kościołów pw. św. Jana Pawła II.
Bibliografia
Piotr Kropka, Rudzica. Dzieje wioski i parafii od założenia do czasów współczesnych, Towarzystwo Miłośników Rudzicy, Rudzica 2013