Kościół pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie
W 1975 roku do Ustronia-Polany został skierowany ks. Alojzy Wencepel. Msze św. odbywały się w piwnicy państwa Bukowczan, a katechezy w prywatnych domach. Ówczesne władze nie były przychylne budowie nowego kościoła. Pozwolenie na budowę kościoła dotarło do Ustronia 29 kwietnia 1982. 20 marca 1983 biskup ordynariusz Herbert Bednorz ustanowił parafię Dobrego Pasterza. Wcześniej, bo już w 1981 roku, na dawnej posesji rodziny Romanów wykonano porządki, teren ogrodzono, wybudowano wiatę i szopę na materiały budowlane. Pierwsze wykopy powstały 19 marca 1982. Budowa postępowała w szybkim tempie. W 1984 roku powstały salki katechetyczne. W 1986 roku trwały prace wykończeniowe dachu kościoła, wykonano prezbiterium, a 5 listopada 1986 wieżę kościelną zwieńczył krzyż, wysokości 11 m, o rozpiętości ramion 5 m. 18 maja 1987 ks. A. Wencepel przywiózł z Przemyśla do Ustronia cztery dzwony: "święta Barbara i święty Michał", "Dobry Pasterz", "Matka Boska Wędrowniczka", "święty Piotr i święty Paweł". 2 sierpnia 1987 biskup ordynariusz Damian Zimoń wmurował kamień węgielny w wieżę nowego kościoła i poświęcił dzwony, które 14 września 1987 usadowiono na kościelnej wieży. W kolejnych latach trwały prace we wnętrzu kościoła. Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy namalowała dla kościoła Hanna Rutkowska, poruszająca się na wózku inwalidzkim, niepełnosprawna solistka Opery Śląskiej. W 1989 roku w warsztacie stolarskim trwały prace związane z wykonaniem ołtarza, ambony, drzwi, a tabernakulum tworzył w warsztacie ślusarskim Józef Heczka. W 1990 roku posadzkę z łomu marmurowego wykonał Franciszek Moskata, a stolarz Ludwik Podżorny ławki. W 1991 roku projektowanie organów na chórze rozpoczęli inż. Robert Kopoczek i prof. Julian Gembalski. W lutym 1992 roku zamontowano pierwszą część witraża Dobrego Pasterza.
Do 1992 roku parafia Dobrego Pasterza należała do diecezji katowickiej. Tak też kolejne etapy związane z budową kościoła przebiegały już w czasie przynależności do diecezji bielsko-żywieckiej.
Kościół jest projektu Izabeli Niklińskiej-Konop i Jerzego Rogacewicza. Całe założenie, z kościołam i domem parafialnym, jest oparte na oryginalnym rzucie złożonym z dwóch części o wachlarzowej formie. Pomysł ten przywodzi na myśl szałas lub wigwam, którego poprzeczne podpory podtrzymują zadaszenie. Nad całością góruje żelbetowa wieża, pełniąca też funkcję dzwonnicy. Wachlarzowe, jednoprzestrzenne wnętrze definiuje konstrukcja. Okna umieszczone pod okapem doświetlają wnętrze. Ze względu na kształt bryły, ławki ułożone są amfiteatralnie. Dom parafialny uformowany jest z wykorzystaniem promieniście ułożonych ścian.
Ustroński kościół pw. Dobrego Pasterza, ze względu na swoją oryginalną konstrukcję, należy do najbardziej interesujących kościołów regionu zbudowanych w latach 80. XX wieku.
Na terenie parafii, przy wyciągu na Czantorię, znajduje się filialna kaplica pw. św. Jana.
Bibliografia
Panorama Parafii Katolickich Ziemi Cieszyńskiej, dodatek do gazety "Głos Ziemi Cieszyńskiej", nr 44 i 45, listopad 2005; Anna Syska, Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki