Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda w Dusznikach-Zdroju

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia

Duszniki Leonarda11.jpg
Duszniki NSPJ22.jpg

Poprzedniczką miasta była słowiańska osada Duszniki. Dokładna data nie jest znana, ale nastąpiła już przed 1324 rokiem. Do 1595 roku Duszniki stanowiły prywatną własność i wchodziły w skład posiadłości ziemskich Homole. W 1648 roku zostały miastem królewskim, powoli rozbudowując się w II połowie XVII wieku. W tym czasie nabierały też znaczenia miejscowe źródła lecznicze.

Kościół

Kościół parafialny murowany wzniesiono w 1926 roku w stylu neoklasycznym. Wraz z nim wybudowano klasztor oo. franciszkanów. Projektantem całości budowli był architekt Alfred Trumpke. Kościół i klasztor do wysokości I piętra został wybudowany z bloków piaskowca. Klasztor w stanie surowym był gotowy do końca 1925 roku. Wiosną 1926 roku bracia zakonni przeprowadzili wszystkie prace instalacyjne, kowalsko - ślusarskie i część stolarskich. Wiele prac stolarskich wykonano w Nysie pod kierunkiem brata Edwarda Mansfelda. Konfesjonał i stacje Drogi Krzyżowej zostały wykonane przez Henryka Elsnera w Bytomiu. 28 sierpnia 1926 kościół i klasztor zostały poświęcone. W 1927 roku zakupiono organy, a brat Ferdynand Kempe wykonał figury świętych: Leonarda, Franciszka i Antoniego. Wyrzeźbił także balaski i ozdobił meble w zakrystii. 17 kwietnia 1972 klasztor otrzymał dekret Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu z 11 kwietnia 1972 erygujący kanonicznie parafię.

Kościół pomocniczy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dusznikach-Zdroju

Duszniki NSPJ11.jpg
Duszniki Leonarda22.jpg

Podlega parafii oo. franciszkanów. Decyzję o jego budowie podjęto w 1897 roku. Budowę rozpoczęto w 1899 roku, a ukończono w 1904 roku. Kościół jest w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Stoi na stoku góry, na tarasie. Prowadzą do niego kamienne schody od strony ul. Wojska Polskiego. Był restaurowany w 1974 i 2000 roku. W kościele uwagę zwraca stary witraż w prezbiterium. Kościół odniósł rany wojenne. 10 maja 1945 stacjonujący w klasztorze oddział kawalerii łotewskiej w służbie niemieckiej uciekając w kierunku Czech chciał odwrócić uwagę wkraczającej do Dusznik Armii Czerwonej. Zdetonowano wtedy amunicję w hali spacerowej, czego efektem było m.in. zniszczenie wieży kościoła oraz okien z pięknymi witrażami. Zniszczenia naprawiono w ciągu roku, a dziś uzupełnienia można rozpoznać po odmiennej kolorystyce cegieł. Msze święte odprawia się tu od maja do końca października.

Kościoły filialne

  • Lasówka, kościół pw. św. Antoniego, murowany, wybudowany w latach 1910 - 1912.
  • Mostowice, kościół pw. Narodzenia NMP, murowany, wybudowany w latach 1780 - 1782.
  • Zieleniec, kościół pw. św. Anny, zbudowany w latach 1901 - 1904 w stylu neoromańskim, o kasetonowym suficie. Konsekrowany w 1904 roku. W 1981 roku przy kościele wybudowano placówkę duszpasterską św. Bonawentury. Zajmuje się pracą misyjną, rekolekcyjną i duszpasterską.

Kaplica mszalna

  • Podgórze, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowana w 1707 roku, restaurowana w 1970 roku. Obok istniała niegdyś pustelnia.

Patrz również:

Bibliografia

Kronika parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda w Dusznikach-Zdroju; rozmowa z proboszczem parafii o. Jarosławem Markiem Zatoką.