Kościół p.w. Matki Boskiej Śnieżnej w Mikołowie

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikolow sniezna1.jpg
Mikolow sniezna2.jpg

Pierwotny kościół parafialny pw. św. Wojciecha (obecny kościół pw. MB Śnieżnej) mógł powstać pod koniec XIII wieku i nie zachował się do dnia dzisiejszego. Był z pewnością konstrukcji drewnianej. Na jego miejscu, powstał prawdopodobnie również drewniany kościół, który po przebudowie istnieje do dnia dzisiejszego; w czasie wizytacji biskupiej z 1598 roku po raz pierwszy wspomniany jest jako murowany.

Jego wieża w górnej swej części była długo drewniana i dopiero w XVIII wieku wymurowano ją w całości. Na wieży był zegar, który „po naprawieniu go w 1673 roku bił godziny do roku 1708". Gdy później wieżę drewnianą usuwano, aby wymurować masywną, zegar ten zdjęto i wtedy, jak się zdaje, magistrat miasta przywłaszczył sobie ten zegar i umieścił go na wieży ratuszowej na rynku. W tej sytuacji nowo wymurowaną wieżę kościelną zaopatrzono w dwa nowe zegary. Ten kościół to niewielki, zbudowany w stylu mieszanym gotycko - barokowym. Całość budowli zbudowana została z kamienia łamanego, otynkowana. Posiada płaski strop z prostych desek.

W 1628 roku dokumenty notują, że kościół jest murowany; posiada 3 dzwony i sygnaturkę. W kościele były 3 ołtarze: główny, poświęcony św. Wojciechowi, na lewo ołtarz Matki Boskiej Różańcowej, na prawo ołtarz św. Barbary. W 1708 roku biskup sufragan krakowski ks. Michał Szembek konsekrował w drugie święto Zielonych Świąt w Mikołowie w kościele dwa ołtarze: w tym - większy, poświęcony świętym męczennikom Fabianowi i Sebastianowi. Z opisu kościoła pochodzącego z 1715 roku wynika, że kościół posiadał 4 ołtarze, to jest oprócz wymienionych powyżej trzech, jeszcze ołtarz św. Antoniego Padewskiego oraz mały ołtarzyk Matki Boskiej w tzw. babińcu. W tym czasie kościół posiadał już tzw. pozytyw, czyli rodzaj małych organów na starym chórze (nad głównym wejściem), a na nowym, usytuowanym wzdłuż lewej ściany kościoła, znajdowały się nowe, 12 głosowe organy. Kościół pw. św. Wojciecha był bogato wyposażony w paramenty liturgiczne, pochodzące z licznych hojnych darowizn.

Patrz: Statua św. Jana Nepomucena w Mikołowie

Bibliografia

K. Prus, Z dziejów Mikołowa i jego okolicy, Mikołów 1932, s. 264 i nn.