Koło Katowickie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Z e-ncyklopedia

Koło Katowickie jest jednym z kół Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta; niezależnej katolickiej organizacji dobroczynnej, której celem jest niesienie pomocy osobom bezdomnym i ubogim - w duchu Patrona , św. Brata Alberta. Towarzystwo działa od roku 1981 (do roku 1989 nosiło nazwę Towarzystwa Pomocy im. Adama Chmielowskiego) i jest pierwszą w Polsce organizacją pozarządową, która zajęła się pomocą bezdomnym. Towarzystwo stara się wcielać w życie zasadę Patrona: …każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce a nagiemu odzież. Jak nie można dużo, to mało…

Działalność Koła Katowickiego koncentruje się aktualnie na Ogrzewalni dla mężczyzn. Przyczyną powstania Koła Katowickiego był problem oblegania przez osoby bezdomne pobliskiego dworca PKP. Początkowo otwarto Ogrzewalnię dla mężczyzn, która podlegała pod istniejące już wcześniej Koło Gliwickie. Do nowej placówki znajdującej się przy ulicy Sądowej 1, oddelegowany został ówczesny pracownik Koła Gliwickiego a obecny Prezes Koła Katowickiego, Krzysztof Podlas. 5 grudnia 2003, gdy Ogrzewalnia funkcjonowała już sprawnie, powołano Koło Katowickie Towarzystwa im. Św. Brata Alberta i oddano ją pod opiekę tegoż Koła. 6 stycznia 2004 odbyło się uroczyste poświęcenie placówki.

Pierwszym Prezesem Koła została Władysława Sowa, powołana przez Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze, powołujące Koło Katowickie. Krzysztof Podlas pełnił wtedy funkcję kierownika Ogrzewalni i członka zarządu Koła, zaś w roku 2007 został on powołany na funkcję prezesa i pełni ją do dzisiaj. Krzysztof Podlas osobiście uczestniczył także w organizowanych przez pracowników akcjach propagowania Ogrzewalni; bezpośrednio informowano bezdomnych gdzie mogą przyjść i jaką formę pomocy mogą otrzymać. Z czasem w placówce zaczęło pojawiać się coraz więcej potrzebujących, wśród których można było zauważyć i takich, którzy pragnęli wyjść na prostą. Były to osoby, które postanowiły wyjść z alkoholizmu; co więcej, dawać przykład innym, nadal mającym z tym problemy. Dziś osoby te same starają się pilnować porządku, nie wpuszczając do Ogrzewalni osób nietrzeźwych. Koło Katowickie organizuje także regularne kwesty żywnościowe, z reguły z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Zbiórki takie przeprowadzane są najczęściej w marketach, gdzie za zgodą kierowników kwestują podopieczni organizacji. Gromadzone jest jedzenie, pieniądze na działalność i wszelkie produkty możliwe do wykorzystania w Ogrzewalni; przyjmowane jest niemal wszystko za wyjątkiem alkoholu i papierosów. Organizacja cieszy się zaufaniem ludzi, którzy obdarowują ją nie tylko przy okazji zbiórek okazjonalnych, ale i w ciągu roku.

Koło cieszy się przychylnością władz miasta, współpraca ze strażą miejską, policją, wydziałem polityki społecznej i sztabem kryzysowym jest wzorowa. Na dzień dzisiejszy Koło cierpi z powodu małej powierzchni placówki, która posiada osiemnaście łóżek i stara się o pomoc od miasta w postaci nowego lokalu dla Noclegowni, ponieważ osób realnie potrzebujących pomocy jest dużo więcej niż zarejestrowanych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Bibliografia

www.bratalbert.org.pl/portal/ (dostęp 1.01.2012r.); Olga Piekielska, Historia Kół, „Biuletyn Wewnętrzny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta”, R. 2010, nr 3, s. 41-42.