Klahr Michael starszy
Klahr Michael starszy (1693-1742), rzeźbiarz
Urodził się we wsi Bielice (przysiółek Neu Bielendorf), w chłopskiej rodzinie Michaela Klahra z Bieli i Marii. Już w dzieciństwie rzeźbił figurki do bożonarodzeniowej szopki. Niepotwierdzona dokumentami opowieść głosi, że właśnie opat kłodzkich jezuitów Paul Stralano odkrył jego talent. Zatroszczył się o jego wykształcenie ogólne w gimnazjum prowadzonym przez jezuitów w Kłodzku, a następnie skierował go na lekcje rzeźby pod kierunkiem architekta włoskiego o nazwisku Plag, sprowadzonego do Kłodzka. Jako dwudziestolatek Klahr rozpoczął karierę rzeźbiarza.
- W Kłodzku : dekoracja ambony w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Kłodzku (1717); konfesjonały (1720); prospekt organowy z niebiańską orkiestrą (1722); Ołtarz Wniebowzięcia
W 1724 roku osiedlił się w Lądku Zdroju i zamieszkał w narożnym domu (Zur Kornecke) na Rynku i założył warsztat. W Lądku Zdroju zostawił wiele wybitnych dzieł rzeźbiarskich:
- Mater Dolorosa
- Figura Chrystusa Zmartwychwstałego
- Pomnik Trójcy Świętej na Rynku
- Grupa Ukrzyżowanie w kościele parafialnym
- płaskorzeźba Maryi z Dzieciątkiem na fasadzie kamienicy, w której zamieszkał
W kościele w Nowym Gierałtowie 26 stycznia 1723 wziął ślub z Katarzyną, córką Hansa Mühlana. Miał pięcioro dzieci. Zmarł w Lądku Zdroju, w wieku 49 lat.
Bibliografia
Patrz: [1]
|