Kapliczki przydrożne w Osinach

Z e-ncyklopedia
  • Drewniana kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Głównej w Osinach

Stoi obok domu państwa Borysów. Obrazek ten został przyniesiony z pielgrzymki do Częstochowy, którą odbył pieszo tam i z powrotem jeden z rodu Mikołajców. Wstawiona została w 1866 roku.

  • Kaplica Matki Boskiej Wniebowziętej przy ul. Głównej w Osinach
  • Kaplica pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Osinach

Została zbudowana w 1800 roku dzięki staraniom chałupnika Mateusza Klimzy z Osin. Poświęcenia kaplicy dokonał w 1842 roku ks. dziekan Fesser z Żor. Kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Osinach jest murowana, masywnie zabudowana, posiada wieżyczkę z sygnaturką. Na sygnaturce widnieje napis: PER FRANCISCUM STANKE OPPAYIAE 1801.

  • Kapliczka św. Jana Nepomucena, powstała w 1791 roku, stoi na usypanym kopcu przy ul. Szkolnej

Znajduje się na prywatnej posesji Ludwika Wróbla. Gospodarz posesji wydał 15 tysięcy złotych na remont kapliczki. Zabytek został na nowo otynkowany, wstawiono nowe drzwi i okna, został naprawiony dach i cokół wokół budynku. Dół kapliczki wyłożono kamieniem górskim, który przywieziono z Brennej. Oprócz kamienia górskiego w cokole znalazły się jeszcze trzy piaskowce z Francji. Podczas remontu odnowiono też figurę św. Jana Nepomucena, która zajmuje centralne miejsce wewnątrz kapliczki oraz tablicę z morawskim napisem: fundator Pavel Wavra rocu 1791 dna 11 lipna.

Bibliografia

B. Kotowska, Kult maryjny w dekanacie żorskim w XIX i w XX wieku, Katowice 2010, pr. mgr, mps w Bibliotece WTL UŚ.