Kapliczki przydrożne w Kleszczowie

Z e-ncyklopedia
  • Drewniana kapliczka z figurą Matki Boskiej Niepokalanej przy ul. Pszczyńskiej w Kleszczowie

Miejsce to związane jest z legendą, że kiedyś tam „straszyło"; w niebezpiecznych bagnach często tonęli ludzie. Z biegiem lat bagna te zasypano, a na ich miejscu po dziś dzień stoi drewniana kapliczka z Matką Boską Niepokalaną. Przy kapliczce odprawiano nabożeństwa majowe, a w październiku - różaniec. Przy kapliczce wznoszono modły dziękczynne, błagalne, z prośbami o życie, a także o błogosławieństwo dla gospodarstw i rodzin. Fundatorami kapliczki byli Agnieszka i Konstanty Szymura. Kilkakrotnie kapliczkę odnawiano. Kapliczka poświęcona została 3 maja 2007 przez ks. Jana Burka, proboszcza w Rudziczce.

  • Drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej Niepokalanej na Lasokach przy ul. Targowej w Kleszczowie

Fundatorzy: pradziadkowie rodziny Baron. Wybudowana ponad 100 lat temu. Mieszkających tam ludzi straszyło. Wybudowano ją, aby Matka Boska chroniła mieszkańców Lasoków.

  • Kapliczka „Grota Lurdzka" przy ul. Wyzwolenia w Kleszczowie

Pewna rodzina za uratowanie domu i życia przed husytami powiesiła na dębie obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Po wichurze, w czasie której obraz został połamany, odnalazła go mieszkanka Kleszczowa - Marcisz. W 1946 roku matka rodziny Marcisz poważnie zachorowała. W modlitwach proszono Matkę Boską o uzdrowienie. W podzięce za uzdrowienie pojechała do Piekar po figurkę Matki Boskiej Niepokalanej. Wiosną 1947 roku rodzina postawiła murowaną kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Pod kapliczką widnieje napis: Ave Maria. Z podziękowaniem Niepokalanej Pannie Maryji za odebrane łaski. Zdrowaś Maryja. 1947 r.

Bibliografia

B. Kotowska, Kult maryjny w dekanacie żorskim w XIX i w XX wieku, Katowice 2010, pr. mgr, mps w Bibliotece WTL UŚ.