Kapliczki i krzyże przydrożne we Frydku

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frydek Korfantego.jpg
Frydek Huberta.jpg
Frydek KM.jpg
  • Kapliczka wybudowana w 1913 roku pw. Matki Bożej Częstochowskiej, przy której w niedziele odprawiana jest Msza św.
  • Kapliczka przy ul. Sportowej, postawiona w 2008 roku, została zaprojektowana przez ks. Huberta Seweryna dla Koła Łowieckiego Bażant w Miedźnej.
  • Frydek - droga leśna pomiędzy ul. Gilowicką i Miodową (2 kapliczki) z XIX wieku :

- Kapliczka słupowa w kształcie kolumny, na której wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kaplica skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Serce Pana Jezusa.

- Kapliczka słupowa, ma kształt kolumny, na której wznosi się nakryta namiotowym daszkiem kapliczka skrzynkowa. Wewnątrz za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

  • Krzyż – Boża Męka przy ul. Miodowej (skrzyżowanie z ul. Leśną) z 1832 roku

Krzyż betonowy stoi w polu przy drodze. Jednostopniowa podstawa na której jest wyryty napis: FUNDATOR WALENTY. GOLUS. ANDREAIS 1832. Cokół: z przodu – płaskorzeźba Matki Boskiej podpisana: N.M.PANA; z lewej strony - płaskorzeźba św. Walentego podpisana: S.W. WALENTY; z prawej strony - płaskorzeźba św. Andrzeja podpisana: S.W. ANDREJ. Gzyms falowany. Krzyż na stożkowej stopie z płaskorzeźbą Chrystusa. Tabliczka: INRI.

  • Krzyż drewniany we Frydku przy ul. Miodowej (skrzyżowanie z ul. Sportową)

Prosty drewniany krzyż z postacią ukrzyżowanego Chrystusa i tabliczką INRI – odlewy gipsowe. Całość otoczona drewnianym płotkiem.

  • Kapliczka przy ul. Miodowej 8

Kapliczka wnękowa w elewacji domu z figurą Matki Boskiej.

  • Kapliczka słupowa przy ul. Nowa Wieś 28

Wykonana w formie prostokątnej szafki na drewnianym słupie, przykryta dwuspadowym daszkiem. Daszek zwieńczony wysoką sygnaturką z krzyżem. Ścianę frontową tworzą oszklone drzwiczki za którymi znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego.Po jego bokach są małe figurki Chrystusa i Matki Boskiej. Kapliczka została odnowiona i obecnie stoi jako kapliczka słupowa na prywatnej posesji przed domem ( za ogrodzeniem ). Wcześniej była zawieszana na bocznej ścianie stodoły ( zburzonej ) po drugiej strony ulicy.

Inne

  • Pomnik z 2005 r., Frydek, ul. Górnośląska - parking przykościelny.

Napis na tablicy: Janowi Pawłowi II największemu z Rodu Polaków dla upamiętnienia Wielkiego pontyfikatu 16.10.1978 – 2.04.2005.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM