Kapliczki i krzyże przydrożne w Zamysłowie

Zamyslow kapliczka1.jpg
Zamyslow statua.jpg
  • kaplica przy ul. Wodzisławskiej 119

Murowany budynek na rzucie zbliżonym do kwadratu, z tyłu z bocznym występem absydowym. Okna boczne i wejście sklepione półkoliście. Nad dwuspadowym dachem ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Poniżej oszklona wnęka z figurą św. Floriana. W 2006 roku w kaplicy został umieszczony obraz Jezu Ufam Tobie, który wyszedł spod pędzla Pawła Karwota. Wizerunek 28 lutego 2006 poświęcił bp Gerard Bernacki. Sama kaplica została zbudowana w latach 60. lub 90. XIX wieku. Jednym z fundatorów był Maksymilian Paszek, zwany dobroczyńcą Zamysłowa. Do samej kaplicy przylgnęła nazwa Florianshoff , którą określano tę dzielnicę Zamysłowa.

• kapliczka przy ul. Dolnej 96

Drewniana kapliczka słupowo - szafkowa; prawdopodobnie z połowy XIX wieku. Niszczejący obiekt został odnowiony w 1945 roku. Wtedy też w środku umieszczono figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Kapliczka została poświęcona w 1999 roku.

• kapliczka na skrzyżowaniu ulic Niedobczyckiej i Witosa

Okazała trójdzielna kapliczka słupowo - szafkowa; prawdopodobnie z XIX wieku. W części centralnej wizerunek Serca Pana Jezusa. Po prawej stronie figurka św. Antoniego; po lewej - Madonny trzymającej w objęciach Dzieciątko.

• kapliczka przy ul. Pod Lasem

Trójdzielna kapliczka słupowo - szafkowa, z częścią środkową wyższą od pozostałych. W środku ikona Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka została postawiona w 1944 lub 1945 roku jako wotum dziękczynne.

• krzyż przy ul. Dolnej

Kamienny krzyż postawiony na postumencie składającym się z trzech brył. W 1955 roku został wyrzeźbiony przez Antoniego Zydka. Na tablicy inskrypcyjnej wezwanie: Bądź wola Twoja!

• krzyż przy ul. Dolnej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach; w latach 80. XX wieku postawiony na posesji Brunona Chowańca. Postać Ukrzyżowanego sylwetkowo wycięta z blachy.

• krzyż przy ul. Niedobczyckiej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Malowany wizerunek Chrystusa sylwetkowo wycięty z blachy.

• krzyż przy ul. Wodzisławskiej 157

Współczesny, wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Malowany wizerunek Chrystusa sylwetkowo wycięty z blachy. Krzyż został objęty nadzorem konserwatorskim.

• figura Matki Boskiej

Kamienna figura Matki Boskiej, stojąca na wysokim cokole zwieńczonym daszkowatym gzymsem. Na cokole inskrypcja: W jubileuszowym roku kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego, erygowania kościoła i klasztoru ku czci św. Maksymiliana oraz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rybniku, drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II / A.D. 1983 . Figura stoi obok klasztoru oo. franciszkanów.

• figura Matki Boskiej

Współczesna, kamienna rzeźba Madonny z koroną na głowie i Dzieciątkiem na ręku. Stoi w ogrodzie obok kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

• figura Matki Boskiej

Wolno stojąca, wykonana w drewnie rzeźba Matki Boskiej. Na kamiennym postumencie została ustawiona obok probostwa.

A. Gudzik, Mała architektura sakralna. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 148-152; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 334-335.