Kapliczki i krzyże przydrożne w Stanowicach

Z e-ncyklopedia
  • Kaplica św. Jana Nepomucena
Stanowice, przy ul. Zwycięstwa

Przydrożna kaplica z figurą św. Jana Nepomucena znajduje się w pobliżu kościoła obok dorodnej lipy. Drzewo od 1958 roku ma status pomnika przyrody. Zabytek pochodzi z połowy XIX wieku. Obiekt wzniesiono na planie prostokąta, wykorzystując do jego budowy łamany piaskowiec. Dach pokryty dachówką został osadzony na drewnianej więźbie. Z boku kapliczki znajdują się niewielkie okienka, wejście zaś zdobi motyw wici roślinnych. To ostatnie zostało zamknięte ozdobną kratą. W 1996 roku kapliczka została poddana gruntownej renowacji.

  • Kapliczka słupowa przy ul.Szkolnej

Została poświęcona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i zawiera wezwanie O Serce, Jezusa, u Ciebie schronienie.

  • Kapliczka słupowa przy ul. Zwycięstwa 96 d

Kapliczka również została poświęcona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, posiadając wezwanie Serce Jezusa, ratuj nas . Została zbudowana przez Józefa Kowalskiego.

  • Kapliczka słupowa przy ul. Zwycięstwa

Kaplica także wzniesiona przez Józefa Kowalskiego, stanowi wotum wdzięczności za jego szczęśliwy powrót z II wojny światowej. Na cokole znajduje się inskrypcja następującej treści: Zbawienie ufających w Tobie, zmiłuj się nad nami. Jezu ufam Tobie.

  • Boża Męka przy ul. Kuźniczej

Najstarszy krzyż kamienny na terenie miejscowości w 1879 roku postawiony naprzeciw starej cegielni przez Józefa, Helenę, Wilhelma, Teklę Spendlów. Inskrypcja na cokole stanowi kompilację kilku pieśni kościelnych: O Serce Jezusa, ratuj mnie. Pod Twoją obronę o Maryjo, uciekam się. Jezus, Maryjo, Święty Józefie, pamiętajcie o mnie.

  • Boża Męka przy ul. Zwycięstwa 76

Stanowi wotum wdzięczności Emanuela Hajduka za szczęśliwy powrót z I wojny światowej. Ciężko ranny na froncie, niemal dwa lata przeleżał w szpitalu. Krzyż został przez niego postawiony w 1928 roku. Podczas kolejnych działań wojennych w jego pobliżu zostali pochowani czterej żołnierze. Po zakończeniu II wojny światowej ich ciała ekshumowano i pogrzebano na cmentarzu w Chwałowicach.

  • Krzyż obok ronda

Kilkumetrowy krzyż drewniany na przełomie XIX i XX wieku został ufundowany przez rodzinę Wyleżoł.

  • Krzyż cmentarny

Posiadający rzadko spotykane ulistwienie, został postawiony w 1950 roku.

Bibliografia

S. Musiolik, Stanowice. Kapliczki, krzyże i figury, Kurier 1998, nr 89/98, s. 9; A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s. 304-305; A. Żukowski, Przez pola i przysiółki, Kurier 1998, nr 90/98, s. 10; [Ba], Nasze Stanowice. Folder wydany z okazji 40-lecia Szkoły Podstawowej, Stanowice 2002, s. 14-15.