Kapliczki i krzyże przydrożne w Orzepowicach

Z e-ncyklopedia
przy kościele w Orzepowicach
Orzepowice, kapliczka św. Floriana
Orzepowice, przy ul. Rudzkiej
  • Kaplica pw. św. Floriana

Kaplica została zbudowana w 1872, a poświęcona w 1883 roku. Inicjatorem jej postawienia był nauczyciel Antoni Śmiechota. Kaplicę za kwotę 150 marek ufundowała gmina Orzepowice. Budowę obiektu wspomogli również: rybnicki proboszcz ks. Edward Bolik oraz książę raciborski Wiktor II Amadeusz. Na szczycie kaplicy znajduje się dzwonek Ave Maria . Obok umieszczono figurę Chrystusa oraz kamienną Bożą Mękę. Wewnątrz znajduje się figura św. Floriana w 1933 roku wykonana przez Franciszka Masorza. Od 1975 roku do czasu wybudowania kościoła przy kaplicy sprawowano nabożeństwa niedzielne.

  • Kapliczka szafkowa przy ul. Dzikiej Róży

Niewielka, trójdzielna kapliczka szafkowa znajdująca się obok kościoła. W części centralnej umieszczono wizerunek MB Częstochowskiej; po bokach zaś dwie figury - Matki Boskiej i Chrystusa.

  • Boża Męka przy ul. Rudzkiej

Na tzw. mycie została postawiona 6,5 m, czterokondygnacyjna Boża Męka z figurą Matki Boskiej Królowej Aniołów. W 1900 roku została ufundowana przez Jozefa i Karolinę Wengrzik dla upamiętnienia początku dwudziestego stulecia. W ostrołukowo zamkniętej wnęce umieszczono figurę Chrystusa w otoczeniu Matki Boskiej, św. Jana, św. Marii Magdaleny. Nad Matką Boską znajduje się ozdobny, metalowy daszek. Na postumencie umieszczono słowa modlitwy: Bądź pozdrowiona Królowo Anielska / Bądź pozdrowiona o Pani Anielska / O najśliczniejsza między Aniołami / Do syna swego módl się za nami.

  • Boża Męka przy ul. Rudzkiej 162

Krzyż został postawiony w 1920 roku.

  • Krzyż na skrzyżowaniu ulic Łącznej i Bratków

Drewniany krzyż z przytwierdzonym blaszanym wizerunkiem Chrystusa. Został ufundowany przez Witalisa Groborza.

  • Krzyż na skrzyżowaniu ulic Borki i św. Józefa
  • Krzyż drewniany niedaleko ul. Borki

Drewniany krzyż przy źródełku związany jest z legendą mówiącą o tym, iż w tym miejscu został zamordowany kapłan niosący Przenajświętszy Sakrament. Inna przypowieść zaś twierdzi, że krzyż wznieśli mieszkańcy Orzepowic podczas szalejącej w połowie XIX wieku epidemii tyfusu.

  • Figura Matki Boskiej przy ul. Łącznej

Bibliografia

A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s. 222-223.