Kapliczki i krzyże przydrożne w Marklowicach

Z e-ncyklopedia
Boża Męka w pobliżu kościoła
  • kaplica przy ul. Wiśniowej 73

Kaplica wymurowana z kamieni, mająca formę groty z krzyżem i figurą Matki Boskiej. Upamiętnia tragiczne wydarzenia, które miały tutaj miejsce w nocy z 2 na 3 marca 1945. Dom rodziny Zamarskich, w którym ukrywali się dezerterzy z wojska został otoczony przez Niemców. Budynek podpalono; w płomieniach zginęła Łucja Zamarska, jej syn oraz dwóch tam ukrywających się, trzeciego zastrzelono.

  • Boża Męka w pobliżu kościoła

Krzyż stojący obok schodów prowadzących na wzgórze kościelne pochodzi z ok. 1900 roku. Osadzony jest na dwukondygnacyjnym postumencie, zwieńczonym gzymsem. W górnej części znajduje się trójlistnie zamknięta wnęka z umieszczoną na konsoli figurą Matki Boskiej.

  • Boża Męka przy ul. Kilińskiego

Krzyż w 1889 roku został ufundowany przez Jana i Paulinę Mika. Posiada uskokowy, trzykondygnacyjny postument z gzymsami zwieńczony wimpergami. W górnej części znajduje się wnęka z figurą MB Bolesnej. Bożą Mękę otacza metalowy, kuty płotek.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Świerkowej.

Krzyż w 1887 roku ufundowali Franz i Marianna Twardzik. Stoi na dwukondygnacyjnym postumencie z gzymsami. W trójlistnie zamkniętej wnęce znajduje się figura Matki Boskiej.

  • Boża Męka przy ul. Goplany 50

Krzyż posiada postument w kształcie prostopadłościanu zwieńczony gzymsem. Obok stoją figury MB Bolesnej oraz św. Marii Magdaleny. Bożą Mękę ufundował Antoni Kotula, jako wotum wdzięczności za szczęśliwy powrót z robót przymusowych w Niemczech.

  • Boża Męka przy ul. Wiosny Ludów (kolonia Chałupki)

W 1901 roku została ufundowana przez mieszkańców kolonii Chałupki. Posiada trzykondygnacyjny, zwieńczony gzymsem postument. W półkoliście zamkniętej wnęce została umieszczona figura Matki Boskiej. W dolnej części umieszczono tablicę inskrypcyjną.

  • Boża Męka przy ul. Wiosny Ludów

Boża Męka o dwukondygnacyjnym postumencie z gzymsem pochodzi z 1911 roku. W półkoliście zamkniętej wnęce umieszczono figurę Matki Boskiej, zaś w dolnej części krzyża tablicę inskrypcyjną.

  • Boża Męka przy ul. Wyzwolenia 154

Kamienny krzyż został postawiony w 1908 roku. Posiada dwukondygnacyjny, uskokowy postument zwieńczony gzymsem. W ostrołukowej wnęce została umieszczona figura MB Bolesnej. Na tablicy inskrypcyjnej umieszczono wezwanie: Smutno ci módl się / Modlitwa pocieszy / Bóg cię wysłucha / Na pomoc pospieszy.

  • Boża Męka przy ul. Szymanowskiego 45

Kamienny krzyż z 1881 roku. Jego dwukondygnacyjny postument został zwieńczony gzymsem z wimpergami. W ostrołukowej wnęce znalazła się figura MB Bolesnej. Bożą Mękę ufundowali Kroemerowie, właściciele młyna.

  • Boża Męka przy ul. Krakusa

Stojąca w polu Boża Męka w 1937 roku została ufundowana przez Franciszka i Paulinę Fojcików. Wcześniej, w tym miejscu stał drewniany krzyż. Fojcikowie zaś dwa lata wcześniej utracili jedynego syna. W trójlistnie zamkniętej wnęce krzyża znajduje się figura MB Niepokalanie Poczętej. Na tablicy umieszczono wezwanie: Któryś cierpiał za nas rany / Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

  • Krzyż na cmentarzu

Został postawiony w 2002 roku.

Bibliografia

A. Żukowski, D. Jakubczyk, Szlakami Zielonego Śląska 3, Czerwionka-Leszczyny 2014, s. 162-164.