Kapliczki i krzyże przydrożne w Krzyżowicach

Krzyzowice 01.jpg
  • Krzyż przydrożny, skrzyżowanie dróg wiodących do Warszowic, Pawłowic i Boryni

Jest kamienny, z figurą Matki Boskiej Bolesnej w cokole z 1878 roku. Ufundowała go gmina Krzyżowice. Z przodu jest napis: Wobec myśli śmierci Jego, cóż na świecie jest wielkiego , z lewej strony - Miłość Jego nie zna granic , z prawej - Jakaż zacność tej ofiary . Krzyż postawiono w centrum wsi (dawniej stał przy restauracji Bajka, ale przeniesiono go pod szkołę).

• Krzyż przydrożny, ul. Ligonia, Krzyżowice

Kamienny, z płaskorzeźbą Matki Boskiej z 1842 roku. Fundatorzy: Józef i Anna Fox. Twórca: anonimowy artysta z Żor.

• Krzyż rzeźbiony, cmentarz przy kościele

Wykonany z kamienia w 1899 roku. Krzyż z postacią Chrystusa, we wnęce Matka Boska Bolesna.

• Krzyż przydrożny, ul. Partyzantów (Kolonia)

Kamienny, z figurą Matki Boskiej w cokole z 1902 roku. Inskrypcja: Módl się za nami. Fundator: Franciszek Fraj. Ten i dwa następne ufundował ten sam człowiek, który w ten sposób chciał podziękować Bogu za znalezienie przy rozbiórce starego domu pieniędzy.

• Krzyż przydrożny, ul. Zwycięstwa, Krzyżowice

Kamienny, z figurą Matki Boskiej Bolesnej w cokole z 1902 roku. Napis: Jezu Chryste zmiłuj się nad nami . Fundator: Franciszek Fraj.

• Krzyż przydrożny, ul. Szkolna, Krzyżowice

Kamienny, z figurą Matki Boskiej Bolesnej w cokole z 1897 roku. Napis: Kto krzyż odgadnie ten nie upadnie . Fundator: Franciszek Weisman. Dziękował Bogu za ocalenie rodziny przed gruźlicą.

• Krzyż przy kościele

Został ufundowany przez ks. Albina Żołądka w 1884 roku. Krzyż postawiony za pieniądze pochodzące z kolędy. Napis: Oto baranek Boży - krzyż kolendowy.

• Krzyż przydrożny na drodze do Osin

Postawiony przez ks. Hermana Fuchsa w 1896 roku na drodze polnej z napisem: Wykonało się . Nosi ślady działań wojennych z czasów II wojny światowej.

• Kapliczka przydrożna, ul. Szkolna

Murowana z cegły. Fundator: Paweł Fizia- rok 1972. Napis: Matko Boska za nami wstawiaj się . W dowód wdzięczności za ocalenie z obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie i za przeżycie 50 lat w małżeństwie. Wewnątrz figura Niepokalanego Serca NMP.

• Kapliczka przydrożna, ul. Szkolna

Murowana z cegły. ufundowana przez rodzinę Stęchły w 1984 roku. Wewnątrz obraz św. Marii Goretti. Kapliczka stoi na miejscu śmierci zamordowanej w 1982 roku ich córki Krystyny.

• Kapliczka przydrożna, ul. Ligonia

Fundator: Alojzy Klejnot, rok 1947. Dowód wdzięczności za ocalenie z obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Wewnątrz figura NSPJ.

• Kapliczka przy posesji Adolfa Woźnicy, ul. Partyzantów.
  • Kapliczka przy posesji Józefa Zielonki, ul. Partyzantów.
  • Kapliczka przy posesji Józefa Smyczka, ul. 3 Maja.
  • Kapliczka przy posesji Jana Ziebury, ul. Kościuszki.
  • Kapliczka przy posesji Heleny Frysz, ul. Szkolna.

Na terenie Krzyżowic znajduje się też krzyż pokutny.

Opracowanie własne.