Kapliczki i krzyże przydrożne w Kornowacu

Kornowac 1.jpg
Kornowac 2.jpg
  • Kaplica przy ul. Raciborskiej.

Okazała, murowana kaplica pw. św. Jana. Została wybudowana w XIX wieku w stylu neogotyckim. Poprzedza ją niewielki przedsionek z ostrołukowym wejściem. Na dwuspadowym dachu wieżyczka z dzwonem, zakończona iglicą w kształcie ostrosłupa. Obok znajduje się Boża Męka z 1875 roku. Została ufundowana przez Jadwigę i Antoniego Zimny. Krzyż został uszkodzony podczas II wojny światowej; do tej pory są na nim widoczne ślady kul.

• Boża Męka przy ul. Raciborskiej

Krzyż pochodzący z 1873 roku i ufundowany przez Andrzeja, Jana i Antoniego Kura. Boża Męka uległa uszkodzeniu podczas działań wojennych. Po zakończeniu II wojny światowej nowy krucyfiks wykonał kamieniarz z Brzezia.

• Krzyż na pograniczu Kornowaca i Pogrzebienia

W 1999 roku został ufundowany przez Janinę i Jana Stanowskich. Stanął w miejscu wcześniejszego krzyża drewnianego.

A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 163-164; G. Wawoczny, Zabytki powiatu raciborskiego, Racibórz 2007, s. 4.